Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- Dark Earth
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 43.5 in
Code: QY-GB-TRC49-TRC39
MPN: TRC39
UPC: 026057311395
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for MTM Tactical 39in Rifle Crate
MTM's new, Tactical Rifle Crate is an all-in-one solution for hunting and shooting gear transport and storage. A two-layer, divided container, the Tactical Rifle Crate opens to a sturdy gun tray sized to fit most tactical rifles, short hunting rifles or break apart shot guns. Firearms are protected and held in place with MTM's trusted, egg shell foam padding. Beneath the lift-out gun tray are two spacious compartments equipped with removable partitions for customized gear organization. Four strong snap latches, padlock tabs and a water-resistant O-ring seal keep content safe and dry from the elements. Large comfortable handles, plus a set of recessed Wheels make for easy portability and movable storage.![]()
Specifications for MTM Tactical 39in Rifle Crate:
| Manufacturer: | MTM |
| Color: | Dark Earth |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 43.5 in |
| Internal Length: | 39 in |
| Weight: | 15 lb |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- MTM Tactical 39in Rifle Crate
MTM Tactical 39in Rifle Crate Orderable Models
List of Orderable Models
- MTM Tactical 39in Rifle Crate, Dark Earth, TRC39 , MPN: TRC39 , UPC: 026057311395 , Code: QY-GB-TRC49-TRC39