Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Grey
- Length:
- 9 in
- Width:
- 5.6 in
- Depth/Thickness:
- 2 in
- Interior:
- Foam Inserts
Code: QY-GB-TPC1S
MPN: TPC1S
UPC: 026057311029
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for MTM Tactical Pistol Case Subcompact Lockable
Your subcompact pistol has never been kept so well protected. The Subcompact Pistol Case will not take up much room in your safe or safe. Your pistol is locked tight into the case with two heavy-duty steel barrel rests which prevent any rattling or movement.The case is easily secured with a two-way heavy-duty steel cable that goes completely through the case allowing for greater security.The three locking points allow you to be sure your pistol is truly secure.The hard-shell case has a carry handle as an added measure of convenience.Your pistol has never been so well protected.![]()
Specifications for MTM Tactical Pistol Case Subcompact Lockable:
| Manufacturer: | MTM |
| Color: | Dark Grey |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Length: | 9 in |
| Width: | 5.6 in |
| Depth/Thickness: | 2 in |
| Interior: | Foam Inserts |
| Dimensions: | 6.80 X 10.75 X 10.20 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of MTM Tactical Pistol Case Subcompact Lockable:
- All cases are lined with mil spec foam and hold the handguns individually
- All cases padlock tabbed and have waterresistent, O-ring seal to keep out dust and moisture
- Flex storage areas for storing extra mags or accessories
Package Contents:
- Mtm Tactical Pistol Case Subcompact Dark Gray Lockable
MTM Tactical Pistol Case Subcompact Lockable Orderable Models
List of Orderable Models
- MTM Tactical Pistol Case Subcompact Dark Gray Lockable, TPC1S , MPN: TPC1S , UPC: 026057311029 , Code: QY-GB-TPC1S