1 of 9 images
My Medic TFAK Bag Only, Inferno, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-INF-EA
2 of 9 images
My Medic TFAK Bag Only, Orange, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-ORG-EA
3 of 9 images
My Medic TFAK Bag Only, Green, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-GRN-EA
4 of 9 images
My Medic TFAK 8x5x4 Bag Only, Inferno, 2.6 liters, MM-BAG-TFAK-INF
5 of 9 images
My Medic TFAK 8x5x4 Bag Only, Green, 2.6 liters, MM-BAG-TFAK-GRN
6 of 9 images
My Medic TFAK Bag Only, Red, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-RED-EA
7 of 9 images
My Medic TFAK Bag Only, Black, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-BLK-EA
8 of 9 images
My Medic TFAK Bag Only, Coyote, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-COY-EA
9 of 9 images
My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only, Multi, One Size, MM-BAG-TFAK-V2-GRN
Tap Tap to Zoom
4 Models Available
Color
All
Search
$29.95
$29.95
$39.95
$39.95
Prices and availability subject to change.
Product Info for My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only
TFAK bag only. No first aid supplies included.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only:
| Manufacturer: | My Medic |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Quantity: | 1 |
| Finish: | Matte |
| Weight: | 9.6 oz |
| Activity/Occasion: | Casual, Work, Travel, Sports, Hike, Outdoor |
| Age Group: | Adults |
| Style: | Original |
| Zipper Type: | Zipper |
| Fastener/Closure Type: | Slip On, Zipper |
| Volume: | 2.6 liters |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Width: | 5 in |
| Application: | Work, Outdoor, Everyday, Casual |
| Height: | 8 in |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Fit: | Regular |
| Depth/Thickness: | 4 in |
| First Aid Kit Application: | IFAK (Individual First Aid Kits) |
| Size: | One Size |
| Capacity: | 88 oz |
| Gender: | Unisex |
Features of My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only
- Tear away panel enabling quick access to the kit
- Removable front pouch to access your most important item quickly
- Button Straps allowing the attachment of other equipment
Package Contents:
- My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only
My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only Orderable Models
List of Orderable Models
- My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only, Black, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-BLK-EA , MPN: MM-BAG-TFAK-V2-BLK , Code: 5NB-MB-F9836A42MM-BAG-TFAK-V2-BLK
- My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only, Coyote, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-COY-EA , MPN: MM-BAG-TFAK-V2-CYO , Code: 5NB-MB-F9836A42MM-BAG-TFAK-V2-CYO
- My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only, Multi, One Size, MM-BAG-TFAK-V2-GRN , MPN: MM-BAG-TFAK-V2-GRN , Code: 5NB-MB-F9836A42-MM-BAG-TFAK-V2-GRN
- My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only, Red, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-RED-EA , MPN: MM-BAG-TFAK-V2-RED , Code: 5NB-MB-F9836A42MM-BAG-TFAK-V2-RED
My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only, Inferno, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-INF-EA , MPN: MM-SPL-RNG-BAG-INF-EA , Code: 5NB-MB-F9836A42-MM-SPL-RNG-BAG-INF-EA
- My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only, Orange, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-ORG-EA , MPN: MM-BAG-TFAK-ORG , Code: 5NB-MB-F9836A42-MM-SPL-RNG-BAG-ORG-EA
- My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only, Inferno, 2.6 liters, MM-BAG-TFAK-INF , MPN: MM-BAG-TFAK-INF , Code: 5NB-MB-F9836A42-MM-BAG-TFAK-INF
- My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only, Green, 2.6 liters, MM-BAG-TFAK-GRN , MPN: MM-BAG-TFAK-GRN , Code: 5NB-MB-F9836A42-MM-BAG-TFAK-GRN
- My Medic TFAK 8x5x4 Medical Bags Only, Green, 2.6 liters, MM-SPL-RNG-BAG-GRN-EA , MPN: MM-SPL-RNG-BAG-GRN-EA , Code: 5NB-MB-F9836A42-MM-SPL-RNG-BAG-GRN-EA
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare