Tap Tap to Zoom
Product Info for Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's
The SCREE 33 is a leader in our Trail line of packs. The technical 33-liter pack works with all kinds of extreme pursuits. With tons of adjustable compression, daisy chain with tool attachment points, adjustable yoke, and removable waist belt this will be your favorite companion from peak to rock to snow. And you can make it even lighter with a removable aluminum frame and plenty tough enough to handle excursions into natures most challenging locales.![]()
Specifications for Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's:
| Manufacturer: | Mystery Ranch |
| Gender: | Male |
| Weight: | 3.3 lb |
| Pack Application: | Backpacking |
| Capacity: | 33 liters |
| Pack Volume: | 33 liters |
| Hydration Compatible: | Yes |
| Fabric/Material: | 70D Nylon Ripstop, N.100 Robic R/S and 330 SD HITRA, YKK zippers |
| Body Material: | X Grid 500D Nylon 6.6 |
| Pack Loading: | Top |
| Pack Type: | Backpack |
| Width: | 11.25 in |
| Height: | 11.5 in |
| Length: | 25 in |
| Age Group: | Adults |
Features of Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's
- Removable 7000 Series, aerospace aluminum frame offers just the right load-bearing support for what your mountain mission requires
- 3-ZIP design for rapid and complete access to your gear
- Thinner, lighter, and faster to streamline your outdoor adventure experience
Package Contents:
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's
Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's Orderable Models
List of Orderable Models
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, Black, Small, 112978-001-20-S , MPN: 112978-001-20-S , UPC: 888564209233 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-001-20-S
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, Black, Medium, 112978-001-30-M , MPN: 112978-001-30-M , UPC: 888564209240 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-001-30-M
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, Limeade, Small, 112978-375-20-S , MPN: 112978-375-20-S , UPC: 888564209271 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-375-20-S
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, Limeade, Medium, 112978-375-30-M , MPN: 112978-375-30-M , UPC: 888564209288 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-375-30-M
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, Limeade, Large, 112978-375-40-L , MPN: 112978-375-40-L , UPC: 888564209295 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-375-40-L
Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, Black, Large, 112978-001-40-L , MPN: 112978-001-40-L , UPC: 888564209257 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-001-40-L
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, Black, Extra Large, 112978-001-50-XL , MPN: 112978-001-50-XL , UPC: 888564209264 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-001-50-XL
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, Limeade, Extra Large, 112978-375-50-XL , MPN: 112978-375-50-XL , UPC: 888564209301 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-375-50-XL
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, White/Limeade, Small, 112978-102-20-S , MPN: 112978-102-20-S , UPC: 888564209318 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-102-20-S
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, White/Limeade, Medium, 112978-102-30-M , MPN: 112978-102-30-M , UPC: 888564209325 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-102-30-M
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, White/Limeade, Large, 112978-102-40-L , MPN: 112978-102-40-L , UPC: 888564209332 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-102-40-L
- Mystery Ranch Scree 33 Backpack - Men's, White/Limeade, Extra Large, 112978-102-50-XL , MPN: 112978-102-50-XL , UPC: 888564209349 , Code: 2EI-BP3-1129M-112978-102-50-XL