Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 60 Hz
- Condition:
- New
- Weight:
- 20 oz
Code: NVO-THB-VP2-ATL50
MPN: ATL50
Product Info for N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular
ATLAS is the first commercially available thermal binocular based on 12-micron technology. Lightweight and fully waterproof, the N-Vision Optics ATLAS Thermal Binocular is extremely robust and capable. Constructed with durable composite plastics, it is significantly smaller in size and weight in comparison to other thermal binoculars on the market.![]()
ATLAS delivers a high-resolution thermal image and extended detection, recognition, and identification ranges in even the most challenging environmental conditions. ATLAS is the first choice for search and rescue professionals, wildlife observers, hunters, sailors, and many others who demand only the best equipment.
Specifications for N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular:
| Manufacturer: | N-Vision Optics |
| Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium, CR123 |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Resolution: | 640x480 pixels |
| Magnification: | 2 - 4 x |
| Range of Detection: | 2250 m |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Quantity: | 4 |
| Condition: | New |
| Weight: | 20 oz |
| Operating Temperature: | -40 - 50 Celsius |
| Magnification Type: | Variable |
Features of N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular
- Over 1.25 miles detection range for man size figure
- Lightweight, durable and fully waterproof
- No-slip rubberized housing
Package Contents:
- N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular
- Unit
- Hard Carrying Case
- Image Download Cable
- Neck Strap
- Lens Cleaning Paper
- Quick Reference Guide
- Batteries
N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular, F1.2 Germanium, 60 Hz Refresh Rate, Black, ATL50 , MPN: ATL50 , Code: NVO-THB-VP2-ATL50
N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular, F1.2 Germanium, 60 Hz Refresh Rate, Black, ATL50 , MPN: ATL50-DEMO , Code: NVO-THB-VP2-ATL50-DEMO