Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 114 mm
- Objective Aperture:
- 114 mm
- Focal Length:
- 500 mm
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- red dot viewfinder, star map, two Eyepieces
Code: 44-TS-EQTL-80-10114
MPN: 80-10114
UPC: 812257013173
Product Info for National Geographic EQ Telescope
From Explore Scientifics National Geographic series, 114EQ Telescope is a perfect portal into the realm of deep sky observation. With its equatorial mounting system, the lightweight Newtonian reflector telescope can follow the Earths rotation to easily track an object as it moves through the night sky. Offering a 114mm aperture and a 500mm focal length, the telescope comes with two Plssl eyepieces (26mm and 9.7mm) that produce images with excellent definition and contrast. The set also includes an adjustable tripod, a red dot viewfinder, Stellarium computer software and a star map.![]()
Specifications for National Geographic EQ Telescope:
| Manufacturer: | National Geographic |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 114 mm |
| Objective Aperture: | 114 mm |
| Focal Length: | 500 mm |
| Finderscope: | Red-dot |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | red dot viewfinder, star map, two Eyepieces |
Package Contents:
- National Geographic EQ Telescope
National Geographic EQ Telescope Orderable Models
List of Orderable Models
- National Geographic EQ Telescope, 114mm, 80-10114 , MPN: 80-10114 , UPC: 812257013173 , Code: 44-TS-EQTL-80-10114
National Geographic EQ Telescope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, National Geographic EQ Telescope, 114mm, 80-10114 , MPN: 80-10114-DEMO , Code: 44-TS-EQTL-80-10114-DEMO
- Open Box, Dealer Demo, National Geographic EQ Telescope, 114mm, 80-10114 , MPN: 80-10114-DMO , Code: 44-TS-EQTL-80-10114-DMO