Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot + Bullseye + Cross + Starburst Reticle
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: NC-RD-4RETREFLEX-194621
MPN: D4BQ
UPC: 848754001238
Product Info for NcStar 4-Reticle Reflex Sight w/QD Mount
Available with either a red or green reticle, the NcSTAR 4-Reticle Reflex Sight with Quick Detach Mount is a step above the rest. While most Red Dot Sights have just a dot in the middle, this one lets you switch between a dot, starburst, cross, and bullseye reticle, letting you customize the sight to match your preferences and environment. It attaches to Picatinny/Weaver mounts and uses a CR2032 battery, so it's standard issue when it comes to most red dot sights. The lightweight, durable aluminum minimizes the amount of weight you add to your weapon, so you don't have to worry about losing any handling or maneuverability.![]()
Specifications for NcStar 4-Reticle Reflex Sight w/QD Mount:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 - 34 mm |
| Objective Window Size: | 24.0x34.0 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot + Bullseye + Cross + Starburst Reticle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Battery Type: | CR2032 |
| Weight: | 5.3 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
Features of NcStar 4-Reticle Reflex Sight w/Quick Detach Mount:
- 4-Reticle set: Dot, Bullseye, Cross, Bullseye
- Locking Quick Release Mount for mounting onto Weaver/Picatinny type rails
- LED (Light Emitting Diode) 100% Safe for the Eyes
- Unlimited Eye Relief for flexible mounting position on a firearm
- Anodized Aluminum Body
- Uses 1x CR2032 Battery + a spare battery (included)
- Tools for adjust Reflex Optics Zero and Rubber Lens cap are included
Package Contents:
- NcStar 4-Reticle Reflex Sight, LED w/QD Mount
- Battery
- Tools
- Lens cap
NcStar 4-Reticle Reflex Sight w/QD Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- NcStar 4-Reticle Reflex Black Sight w/ QR Mount, Red-Colored Reticle Set 194621 , MPN: D4BQ , UPC: 848754001238 , Code: NC-RD-4RETREFLEX-194621
NcStar 4-Reticle Reflex Sight w/QD Mount Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- NcStar 4-Reticle Reflex Black Sight w/ QR Mount, Green-Colored Reticle Set 194620 , MPN: D4BGQ , UPC: 848754001245 , Code: NC-RD-4RETREFLEX-194620