Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- P4 Sniper
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Armored Rubber
- Color:
- Black
- Weight:
- 19.6 oz
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- CR2032 Battery
- Condition:
- New
Code: NC-RS-ARP4SRC-KARHSEECR3942R-A
MPN: KARHSEECR3942R-A
UPC: 848754006363
Product Info for NcSTAR AR Combo/Carry Handle Adapter/3-9X42 Rubber Compact Rifle Scope
This Combo includes NcSTAR's MAR6 Carry Handle Adapter and the SEECR3942R 3-9X42 Compact Rubber Armored Scope with dual illumination.This will mount onto your AR15/M4 Carry Handle![]()
SEECR3942R Scope Features:
One-piece aluminum main tube with armored rubber outer coating
Bullet-drop compensator (100 yrds - 500 yrds), calibrated for the 55 gr. FMJ NATO spec ammunition
Reticles Illuminate in Red and Green with multiple brightness settings for each color
Integral see-through flip-up lens caps
Multi-coated lens
MAR6 Features
Adapter Rail for the AR carry handle. Allows you to mount an optic onto the carry handle using Weaver/ Picatinny type rings & mounts
Attached to the Carry Handle via the supplied thumb nut. Not tools required
See-through mount, when mounted onto the carry handle you can still utilize the iron sights
Aluminum construction
GROSS WEIGHT: 19.6 oz.
Scope Features::
RETICLE:P4 SNIPER (RED & GREEN)
MAGNIFICATION:3X - 9X
OBJECTIVE LENS:42mm
TUBE DIAMETER:30mm
FOV (@ 100 yrds):37.7' - 12.5'
EYE RELIEF:3.0"
EXIT PUPIL:14.0mm - 4.7mm
LENGTH:7.7"
SCOPE WEIGHT:17.3 oz.
LENS COATING:Ruby
BATTERY:CR2032 (Included)
Specifications for NcSTAR AR Combo/Carry Handle Adapter/3-9X42 Rubber Compact Rifle Scope:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | P4 Sniper |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 4.7 - 14 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Armored Rubber |
| Field of View, Linear: | 37.7 - 12.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.6 oz |
| Length: | 7.7 in |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Ruby, Multi-Coated |
| Included Accessories: | CR2032 Battery |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Make: | AR Platform |
Package Contents:
- NcSTAR AR Combo/Carry Handle Adapter/3-9X42 Rubber Compact Rifle Scope
NcSTAR AR Combo/Carry Handle Adapter/3-9X42 Rubber Compact Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- NcSTAR AR Combo/Carry Handle Adapter/3-9X42 Rubber Compact Rifle Scope/Illuminated P4 Sniper Reticle, Black, KARHSEECR3942R-A , MPN: KARHSEECR3942R-A , UPC: 848754006363 , Code: NC-RS-ARP4SRC-KARHSEECR3942R-A
NcSTAR AR Combo/Carry Handle Adapter/3-9X42 Rubber Compact Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, NcSTAR AR Combo/Carry Handle Adapter/3-9X42 Rubber Compact Rifle Scope/Illuminated P4 Sniper Reticle, Black, KARHSEECR3942R-A , MPN: KARHSEECR3942R-A-DEMO , Code: NC-RS-ARP4SRC-KARHSEECR3942R-A-DEMO