Tap Tap to Zoom
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum/Steel
- Bipod Leg Material:
- Steel
- Height Range:
- 8.5 - 11 in
- Length:
- 8.5 - 11 in
- Height:
- 9 in
- Weight:
- 20 oz
- Color:
- Black
- Mount Type:
- M-LOK
- Gun Rail:
- Picatinny
Code: K2-B0-NCS-VBSKPM-VBSKPM
MPN: VBSKPM
UPC: 848754013217
Product Info for VISM KPM Side Bipod
The KPM Mounting System is a modular mounting system that includes all the hardware and tools for mounting the KPM Side Bipod to KeyMod/ M-LOK slots and Picatinny rails.Includes three plastic knobbed metal bolts for securing lumber to the target stand. No tools required for assembly.Two steel 2X2 angle iron side legs are 24 long, they provide target stand stability for those heavy steel targets (not included). Legs bolt onto the center section with carriage bolts and with wing nuts.Painted BlueDimensions: 24.0"L X 23.0" W X 6.0"H (Assembled), Dimensions: 24.0"L X 3.0"W X 6.0"H (Unassembled), Weight 12.0 lbs.![]()
Specifications for VISM KPM Side Bipod:
| Manufacturer: | VISM |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum/Steel |
| Bipod Leg Material: | Steel |
| Height Range: | 8.5 - 11 in |
| Length: | 8.5 - 11 in |
| Fabric/Material: | Rubber, Steel |
| Height: | 9 in |
| Weight: | 20 oz |
| Color: | Black |
| Mount Type: | M-LOK |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of VISM Kpm Side Bipod
- The VISM Side KPM bipod has two separate bipod legs that can be mounted to either side of a handguard.
- The KPM Mounting System (KPM) is a modular mounting system that includes all the hardware and tools for mounting the KPM Bipod to KeyMod slots, Picatinny rails, and M-LOK slots.
- The bipod legs can be mounted directly to side Picatinny rails on either side of a handguard.
- There are two included Picatinny rail sections that can be mounted to KeyMod or M-LOK slots of a handguard. The side bipod legs can then be mounted to the Picatinny accessory rails.
- Spring loaded notched bipod legs allow you to quickly deploy the bipod legs at many different lengths. Bipod legs adjust to lengths from 8.5 to 11.0 inches.
- Spring loaded steel talons can be deployed onto loose soil and vegetation for more traction. Push the base of the steel talon to deploy the three steel pins for traction and press the button to retract the talons.
Package Contents:
- VISM Kpm Side Bipod
VISM KPM Side Bipod Orderable Models
List of Orderable Models
- VISM KPM Side Bipod, Black, VBSKPM , MPN: VBSKPM , UPC: 848754013217 , Code: K2-B0-NCS-VBSKPM-VBSKPM