Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green Laser
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- CR123A
- Included Accessories:
- One CR123A Battery
- Condition:
- New
Code: NC-LS-PGLST-VAPTLG
MPN: VAPTLG
UPC: 848754006288
Product Info for NcSTAR Pistol Laser Sight w/ Green Laser/Strobe
Bring a fully adjustable laser beam wherever you need it most by equipping the NcSTAR Pistol Laser Sight w/ Green Laser/Strobe. The experts at NcSTAR crafted each of these Laser Sights with a black anodized aluminum body for optimal durability without adding much weight to your build. Plus, it is remarkably resistant to corrosion and abrasions you may encounter in rough field conditions. All electronic control buttons found on this NcSTAR VAPTLG Pistol Laser Sight w/Strobe are completely ambidextrous, and you can activate and control this device with the momentary top button, constant on/off button on the bottom, or with the laser strobe button at the front. Slide this onto your Weaver, Picatinny, MIL-STD 1913, or other pistol accessory rail to unleash the full capabilities of your firearm. Take on targets with advanced speed and precision while wielding the NcSTAR Pistol Green Laser/Strobe.![]()
Specifications for NcSTAR Pistol Laser Sight w/ Green Laser/Strobe:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green Laser |
| Finish: | Anodized |
| Laser Output: | 5 mW |
| Attachment Type: | Weaver, Picatinny |
| Battery Type: | CR123A |
| Length: | 3.4 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 1.3 in |
| Weight: | 4.1 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Included Accessories: | One CR123A Battery |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Type: | Pistol |
Features of NcSTAR Pistol Laser Sight w/ Green Laser/Strobe:
- Electronic Control Buttons are completely Ambidextrous there are three buttons on each side of the Pistol Laser body
- Momentary & Constant On/Off buttons are positioned and angled ergonomically
- Slides onto most Weaver / Picatinny / MIL-STD 1913/ Pistol accessory spec rails
- Black Anodized Aluminum body
- Uses 1 each CR123A Battery (Included)
Package Contents:
- NcSTAR Pistol Laser Sight w/ Green Laser/Strobe
NcSTAR Pistol Laser Sight w/ Green Laser/Strobe Orderable Models
List of Orderable Models
- NcSTAR Pistol Laser Sight w/ Green Laser/Strobe, Black, VAPTLG , MPN: VAPTLG , UPC: 848754006288 , Code: NC-LS-PGLST-VAPTLG