Tap Tap to Zoom
Read More...
- Reticle:
- P4 Sniper
- Tube Diameter:
- 1 in
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Powder Coated
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: NC-RS-SFB3940G
MPN: SFB3940G
UPC: 814108018092
Product Info for NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope
Developed to be the perfect gun scope, the NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope is great for scenarios in which a high quality riflescope is the key to results. Made working with exceptionally efficient components, these Rifle Scopes from the optics specialists at NcSTAR can provide years of efficient and reliable use. For a reasonable length of time, NcSTAR has expanded in the industry of fabricating top end firearm scopes, and the NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope is the verification of their persistence for giving you the most effective gear for your sighting needs. At OpticsPlanet, it truly is our intention to be sure that you depart with the ideal scope for your requirements, and the NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope is one that we are delighted to feature. If you are browsing for the perfect riflescope to meet your shooting demands, then pick the NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope.![]()
Specifications for NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | P4 Sniper |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 13.3 - 4.4 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Powder Coated |
| Eye Relief: | 2.8 - 3.3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope
- Variable power 3x - 9x magnification
- Fully multi coated lenses
- Quick focus eyepiece
- One piece aluminum main tube
Package Contents:
- NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope
- Lens Covers
- Aluminum Weaver Style Rings
NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, P4 Sniper Reticle, Powder Coated, Black, SFB3940G , MPN: SFB3940G , UPC: 814108018092 , Code: NC-RS-SFB3940G
NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, NcSTAR Regular 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, P4 Sniper Reticle, Powder Coated, Black, SFB3940G , MPN: SFB3940G-DMO , Code: NC-RS-SFB3940G-DMO