Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
NcSTAR Tactical Blue Laser w/Pressure Switch and Rail Mount has been discontinued by NcSTAR and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Laser Sights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for NcSTAR Tactical Blue Laser w/Pressure Switch and Rail Mount
Get the most accurate sighting for your firearm with the state of the art NcSTAR Tactical Blue Laser w/Pressure Switch and Rail Mount. Bringing the blue laser sight to the forefront, these Laser Sights designed by the shooting experts at NcSTAR easily mount on any Picatinny and Weaver rail for an incredibly level target acquisition experience. With a battery life exponentially greater than a green laser, the NcSTAR Tactical Blue Laser Sight w/Pressure Switch and Rail Mount gives 30+ hours of consistent light that is not affected by cold weather and offers exceptional brightness. The laser beam trace capability is just one more thing that sets the 450nm NcSTAR Tactical Blue Laser Sight with Pressure Switch and Rail Mount apart from everything else in the market, so transform your shooting experience today.![]()
Specifications for NcSTAR Tactical 450nm Blue Laser w/Pressure Switch and Rail Mount:
| Laser Color: | BLUE |
| Laser Wavelength: | 450 nm |
| Maximum Output Power: | < 5mW |
| Laser Class: | Class IIIa |
| Operating Voltage: | 3V |
| Operating Current: | < 35-50 mA |
| Line Width: | < 10 nm |
| Beam Divergence: | < 0.01 mrad |
| Beam Diameter: | < 20 mm @ 20 yards |
| Mount Type: | Weaver/Picatinny type rail mount |
| Laser Tube Body Diameter: | 0.9" |
| Length: | 3.5" |
| Height: | 1.4" (with Mount) |
| Width: | 1.1" (with Mount) |
| Weight: | 3.6 oz. (with Remote Coil Pressure Switch) |
| Material: | Black Anodized Aluminum Construction. |
Features of NcSTAR Tactical Adjustable Blue Laser w/Pressure Switch and Rail Mount:
- NcSTAR is the First in the Industry to provide a Safe Class IIIa firearm rated Blue Laser to the US Market!
- Freq. 450nm, Class IIIa Laser
- Compact Blue Laser with Weaver/Picatinny type rail mount that will fit Weaver/ Picatinny/ MIL-STD 1913 type rails. Includes mounting tool
- Fully Adjustable for Windage and Elevation. Includes adjustment tool
- Momentary End Cap Pressure Switch and it also comes with Remote Coil Pressure Switch
- Uses 1 CR123A Lithium Type Battery (Included)
- Blue Laser is between the brightness of the Red and Green Lasers.
- Blue Laser is not susceptible to cold weather like the Green lasers.
- Blue Laser will have Laser Beam Trace like the Green Laser at night if there are particulates in the air.
- Blue Laser will have a Battery life that is 4X-5X greater than a Green Laser. Approximately 30+ hours of Battery life.
- US PATENT PENDING
Package Contents:
- NcSTAR Tactical Blue Laser with Pressure Switch and Rail Mount
Related Products to NcSTAR Tactical Blue Laser w/Pressure Switch and Rail Mount
NcSTAR Tactical Blue Laser w/Pressure Switch and Rail Mount Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- NcSTAR Tactical Blue Laser w/Pressure Switch and Rail Mount VAPRLSMBL , MPN: VAPRLSMBL , UPC: 848754002556 , Code: NC-LS-VAPRLSMBL