Tap Tap to Zoom
Code: NC-LS-AQPFLSG
MPN: AQPFLSG
UPC: 814108019358
The NcStar Laser Flashlight Tactical Weapon Combo - 3w, Green Laser, 150 Lumens AQPFLSG has been designed to be the ideal weapon light and laser combo sight for any tactical situation. The 3 Watt Flashlight on these Green Laser Sights from NcSTAR puts out a White-Hot 150 Lumens that will easily shed some light on any situation. Right below the flashlight on the NcStar Laser Flashlight Combo is an Integrated, Fully Adjustable Green Laser. A small toggle switch in the rear of this NcStar Gun Light allows you to use the Flashlight and Laser separately, or both at the same time. Constructed of Hard Anodized Aluminum and Reinforced Nylon, the NCSTAR Green Laser Sight Flashlight Combo is sure to handle even the toughest abuse.![]()
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Attachment Type: | Weaver |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Quantity: | 2 |
| Length: | 3.37 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Condition: | New |
| Light Output: | 150 lumens |
| Mount Type: | Weaver |
| Bezel Diameter: | 1 in |
| Bezel Type: | Crenelated |