Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot
- Illumination Color:
- Green, Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: NC-RD-DMRG130
MPN: DMRG130
UPC: 814108016593
Product Info for Ncstar Tactical Red/Green Dot with Cantilever Weaver Mount
NC Star DMRG130 1x30 Red Dot Sight is powerful workhorse to sit on top of your rifle. Delivering the maximum vision of your target without losing sight of your surroundings, the NCStar Red and Green Dot Sight DMRG130 delivers unlimited eye relief, and settings for 5 brightness levels on both the Red and Green Dots. Included with this high performance red dot sight is a 30mm cantilever mount, ideal for attaching to your favorite rifle's weaver-base mount. The Red Green Dot DMRG130 B-Style Sight from NcSTAR is built with tactical-grade standards for excellent operation in the most difficult of environments.![]()
Specifications for Ncstar Tactical Red/Green Dot with Cantilever Weaver Mount:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Length: | 4.35 in |
| Width: | 3.45 in |
| Height: | 3 in |
| Weight: | 11.3 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Silver |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of NC-Star 1x30 B-Style Red Dot Sight:
- Unlimited eye relief.
- Red and Green Dot.
- Black anodized aluminum construction.
- Five brightness settings for each Red and Green Dot.
- Includes 30mm Cantilever Mount.
- Ocular and Objective Flip Up Lens Covers.
- LED(Light Emitting diode) 100% safe for eyes
Package Contents:
- NCStar B-Style 1x30 Red Dot Sight DMRG130
Ncstar Tactical Red/Green Dot with Cantilever Weaver Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- Ncstar Tactical Red/Green Dot Sight w/Cantilever Weaver Mount DMRG130 , MPN: DMRG130 , UPC: 814108016593 , Code: NC-RD-DMRG130