Tap Tap to Zoom
- Color:
- Navy/Tobacco Leather/Navy Interior
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 33.5 in
- Height:
- 10.5 in
- Depth/Thickness:
- 4.1 in
Code: NGR-GB-NG0946-1659LX-TUBE-5161
MPN: 1659LX-TUBE/5161
UPC: 819129012951
Product Info for Negrini OU Deluxe Skeet Single Shotgun Case + Tube Set
Truly a work of art, the Negrini Over and Under Luxury Skeet Single Shotgun and Tube Set Case is fitted with a hardened steel combination locks and hinges, and an international air travel certified design that ensures you can travel with your weapon safely. Negrini built these Hard Gun Cases with 100% Italian leather construction for a lightweight, strong case that is built to last. This Negrini OU Single Shotgun and Tube Set International Air Travel Certified Hard Case uses a padded luxury interior with separate compartments for your stock and receiver, barrel and forend, and accessories, and there's storage for three tube sets on the top of the gun case. Pick up the Negrini OU O/U Shotgun and Tube Set International Air Travel Certified Case to safely bring your shotgun and gear to the range or anywhere else you need them.![]()
Specifications for Negrini OU Deluxe Skeet Single Shotgun Case + Tube Set:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Navy/Tobacco Leather/Navy Interior |
| Fabric/Material: | Leather Trim, ABS |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 33.5 in |
| Height: | 10.5 in |
| Depth/Thickness: | 4.1 in |
| Fastener/Closure Type: | Locks |
| Weight: | 8.7 lb |
Features of Negrini OU Deluxe Skeet Single Shotgun Case + Tube Set
- Over and Under Firearm Type
- Flat Rib, Vented Rib, Adjustable High Rib, High Rib
- LX Luxury Italian leather trim and handle
- Case Capacity One Gun + Tube Sets
- Fits Skeet Shotgun Cases, Sporting, Tube Set
- 100% Italian leather
- International air travel certified
- Hardened steel combination Locks for security
- 100% Made in Italy
- Lightweight air travel without all the extra baggage fees
Package Contents:
- Negrini OU Deluxe Skeet Single Shotgun Case + Tube Set
Negrini OU Deluxe Skeet Single Shotgun Case + Tube Set Orderable Models
List of Orderable Models
- Negrini OU Deluxe Skeet Single Shotgun Case + Tube Set, Navy/Tobacco Leather/Navy Interior, 1659LX-TUBE/5161 , MPN: 1659LX-TUBE/5161 , UPC: 819129012951 , Code: NGR-GB-NG0946-1659LX-TUBE-5161