Tap Tap to Zoom
- Color:
- Navy/Tobacco Leather/Navy Interior
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 31.5 in
- Height:
- 9.3 in
- Depth/Thickness:
- 3.5 in
- Condition:
- New
Code: NGR-GB-NG0941-1605LX-5138
MPN: 1605LX/5138
UPC: 819129012234
Product Info for Negrini OU/SxS Deluxe Hunting Shotgun Case
The Negrini Deluxe Hunting Shotgun Case will take your shotguns to the range or for storage without weighing them down. These Hard Gun Cases from the trendsetters at Negrini feature a compact, lightweight design that can easily be stored or carried anywhere. With international air travel certification the Negrini OU/SxS Hard Shotgun Case can be taken on the road, in a taxi, or on an airplane. Absorbing shock and impact, this accessory is designed with safety in mind. Absorb the shock of an impact and ensure your weapon is secure anywhere with the padded interior. This premium leather case is also outfitted with hardened steel combination locks and hinges that are built tough. When flying your shotgun in this deluxe Negrini OU SxS Hard Travel Shotgun Case, rest assured that your weapon is locked away and secure.![]()
Specifications for Negrini OU/SxS Deluxe Hunting Shotgun Case:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Navy/Tobacco Leather/Navy Interior |
| Fabric/Material: | ABS, Leather Trim |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 31.5 in |
| Height: | 9.3 in |
| Depth/Thickness: | 3.5 in |
| Condition: | New |
| Fastener/Closure Type: | Locks |
| Weight: | 6.9 lb |
Features of Negrini OU/SxS Deluxe Hunting Shotgun Case
- LX Leather handle and leather trim
- Over and Under, Side by Side Firearm type
- Flat Rib
- 100% Italian leather
- International air travel certified
- Hardened steel combination Locks for security
- 100% Made in Italy
- Lightweight air travel without all the extra baggage fees
Package Contents:
- Negrini OU/SxS Deluxe Hunting Shotgun Case
Negrini OU/SxS Deluxe Hunting Shotgun Case Orderable Models
List of Orderable Models
- Negrini OU/SxS Deluxe Hunting Shotgun Case, Navy/Tobacco Leather/Navy Interior, 1605LX/5138 , MPN: 1605LX/5138 , UPC: 819129012234 , Code: NGR-GB-NG0941-1605LX-5138
Negrini OU/SxS Deluxe Hunting Shotgun Case Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Negrini OU/SxS Deluxe Hunting Shotgun Case, Navy/Tobacco Leather/Navy Interior, 1605LX/5138 , MPN: 1605LX/5138-DEMO , Code: NGR-GB-NG0941-1605LX-5138-DEMO