Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Red
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 35.6 in
- Width:
- 10.8 in
- Depth/Thickness:
- 5.9 in
- Condition:
- New
Code: NGR-GB-SHGLGC-1646LR-LUG-5290
MPN: 1646LR-LUG/5290
UPC: 819129013231
Product Info for Negrini OU/SxS Shotgun Luggage Case
The Negrini 1646LR-LUG/5290 Series shotgun takedown hard case is perfect for any one breakdown O/U or SXS shotgun. The gun cases max barrel length is 34,625in. It features a padded luxury interior with separate compartments for your stock and receiver, forend and barrel and accessories or chokes on the top side. A padded luxury divider wall separates the shotgun and bottom of the gun case. The bottom of the case the traveling sportsman can store up to 1.0 cu/ft of gear. This compact Italian designed gun case is the perfect solution for any lightweight air travel and is great for car, club and home.![]()
Specifications for Negrini OU/SxS Shotgun Luggage Case:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Black/Red |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | ABS |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 35.6 in |
| Width: | 10.8 in |
| Depth/Thickness: | 5.9 in |
| Condition: | New |
| Overall Length: | 35.6 in |
Features of Negrini OU/SxS Shotgun Luggage Case:
- LR Luxury Rubber trim with plush padded interior
- Color: Black/Bordeaux Interior
- 100% Italian leather
- 1.0 cu/ft of gear and accessory storage
Package Contents:
- Negrini OU/SxS Shotgun Luggage Case
Negrini OU/SxS Shotgun Luggage Case Orderable Models
List of Orderable Models
- Negrini OU/SxS Shotgun Luggage Case, Black/Red, L35.6in x W10.8in x D5.9in, 1646LR-LUG/5290 , MPN: 1646LR-LUG/5290 , UPC: 819129013231 , Code: NGR-GB-SHGLGC-1646LR-LUG-5290
Negrini OU/SxS Shotgun Luggage Case Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Negrini OU/SxS Shotgun Luggage Case, Black/Red, L35.6in x W10.8in x D5.9in, 1646LR-LUG/5290 , MPN: 1646LR-LUG/5290-DEMO , Code: NGR-GB-SHGLGC-1646LR-LUG-5290-DEMO