Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black/Blue
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 32 in
- Height:
- 11.6 in
- Depth/Thickness:
- 4.8 in
- Additional Features:
- Blue Interior
- Condition:
- New
Code: NGR-GB-1670LR-5436-EE
MPN: 1670LR/5436
UPC: 819129013316
Product Info for Negrini Two OU/SxS Shotgun Travel Case
The Negrini 1670LR/5436 two shotgun hard case is perfect for any O/U or SxS shotgun with barrels up to 28″ + ext chokes. The 1670 Series gun case features a padded luxury interior with separate compartments for your stock & receiver, barrel & forend and accessories. A padded divider separates the two shotgun compartments. This gun case is perfect for air travel, car, club and home.![]()
Specifications for Negrini Two OU/SxS Shotgun Travel Case:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Black/Blue |
| Fabric/Material: | Thermoformbed ABS |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 32 in |
| Height: | 11.6 in |
| Depth/Thickness: | 4.8 in |
| Additional Features: | Blue Interior |
| Condition: | New |
| Overall Length: | 32 in |
Features of Negrini Two OU/SxS Shotgun Travel Case
- International air travel certified
- Hardened steel combination Locks for security
- 100% Made in Italy
- Lightweight air travel without all the extra baggage fees
- Over Under or SxS Shotgun Shotgun Type
- Two Shotguns Capacity
- Flat - Vented Rib
- 30" max barrels
- Barrel Length 28″ + ext chokes
- LR Trim
Package Contents:
- Negrini Two OU/SxS Shotgun Travel Case
Negrini Two OU/SxS Shotgun Travel Case Orderable Models
List of Orderable Models
- Negrini Two OU/SxS Hunting, Skeet Shotgun Travel Case, Black/Blue, 32X11.6X4.8 1670LR/5436 , MPN: 1670LR/5436 , UPC: 819129013316 , Code: NGR-GB-1670LR-5436-EE
Negrini Two OU/SxS Shotgun Travel Case Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Negrini Two OU/SxS Hunting, Skeet Shotgun Travel Case, Black/Blue, 32X11.6X4.8 1670LR/5436 , MPN: 1670LR/5436-DEMO , Code: NGR-GB-1670LR-5436-DEMO