1 of 1 images
New England Firearms R22-Ultra-Mag Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 6 in barrel, blued steel frame, smooth walnut grip, revolving chamber, double-action, transfer bar, fixed front, adjustable rear, 6 round magazine, NEFR22UTAMAG2-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for New England Firearms R22-Ultra-Mag Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 6 in barrel
All steel solid frame swingout-cylinder revolver with solid rib target-grade barrel.![]()
Specifications for New England Firearms R22-Ultra-Mag Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 6 in barrel:
| Manufacturer: | New England Firearms |
| Gun Make: | New England Firearms |
| Gun Model: | New England Firearms R22 Ultra Mag |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .22 Winchester Magnum Rimfire |
| Barrel Length: | 6 in |
| Material: | Smooth Walnut |
| Sight Configuration: | Fixed Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Transfer Bar |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Weight: | 36 oz |
| Length: | 10.75 in |
| Muzzle Velocity: | 1622 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Steel |
| Muzzle Energy: | 234 ft-lbs |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
Package Contents:
- New England Firearms R22-Ultra-Mag Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 6 in barrel
New England Firearms R22-Ultra-Mag Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 6 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- New England Firearms R22-Ultra-Mag Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 6 in barrel, blued steel frame, smooth walnut grip, revolving chamber, double-action, transfer bar, fixed front, adjustable rear, 6 round magazine, NEFR22UTAMAG2-FRRMPG , MPN: NEFR22UTAMAG2-FRRMPG , Code: NEW-FH2-FRROP1006-NEFR22UTAMAG2-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare




































