Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.5 in
- Overall Length:
- 9.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Included Accessories:
- Fire Steel, Whistle, 5 Meters Of Paracord, Diamond Sharpener, And Heliograph
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Black
Code: NTO-KN1-NIE140MK-140-MK
MPN: 140-MK
UPC: 8444390140472
Product Info for Nieto Chaman & Survival Kit 4.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
9.5" overall. 4.5" satin finish 1.4116 stainless drop point blade. Black canvas micarta handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Glass breaker. Removable tool kit includes: fire steel, whistle, 5 meters of paracord, diamond sharpener, and heliograph. Black leather belt sheath.![]()
Specifications for Nieto Chaman & Survival Kit 4.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Nieto |
| Blade Length: | 4.5 in |
| Overall Length: | 9.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Survival |
| Included Accessories: | Fire Steel, Whistle, 5 Meters Of Paracord, Diamond Sharpener, And Heliograph |
| Weight: | 1.85 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Black |
| Length: | 9.5 in |
Package Contents:
- Nieto Chaman Knife & Survival Kit
Nieto Chaman & Survival Kit 4.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Nieto Chaman & Survival Kit 4.50 in Fixed Blade Knife, 140MK , MPN: 140-MK , UPC: 8444390140472 , Code: NTO-KN1-NIE140MK-140-MK