Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Night Optics IR-940 940nM IR Illuminator has been discontinued by Night Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision, Night Vision Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Night Optics IR-940 940nM IR Illuminator
The Night Optics IR-940 Infrared Illuminator is a long-range solution when you need distance and IR power. The Night Optics Long-Range IR Illuminator is the perfect device for those who wish to remain completely undetected by their subjects. The 940nM wavelength is almost completely invisible to the naked eye. Because the wavelength is so long there will be some loss of illumination range as compared to 805nM devices. This features a fixed beam and simple push-button on-off controls located on top of the device. This versatile device can be hand-held or mounted. The Night Optics IR Handheld Illuminator works best with Generation 3 night vision. It mounts easily on night vision or CCD devices or can be hand-held. Ideal aid for extreme low light conditions. Significantly extends capabilities of weapon sights, observation devices and photographic equipment. Because the performance of any night vision or low-light CCD device is dependent on ambient light, magnification, atmospheric transparency, and contrast between the target and its background, addition of the right IR illuminator can significantly enhance visual acuity and extend detection ranges.![]()
Specifications for Night Optics IR-940 Extra-Long-Range IR Illuminator (940NM):
| Wavelength: | 940 nm |
| Type: | Eye safe diode |
| Power: | 350 mW |
| Battery Life: | 3v CR123 / 70 Hours |
| Mount: | 1/4 in - 20 screw |
| Temperature Range: | 4°F - 113&Deg;F; 16°C - 45°C |
| Dimensions: | 6.4" x 1.4" x 1.3"; 163mm x 36mm x 34mm |
| Weight: | 5.9 oz |
| Warranty: | 1 Year |
Features of Night Optics Long Range IR Illumination:
- Invisible to the naked eye
- Simple on/off push-button controls
- Wavelength 940nM
- Eye safe
Package Contents:
- Night Optics IR-940 Device
- (1) 3v CR123 Battery
Related Products to Night Optics IR-940 940nM IR Illuminator
Night Optics IR-940 940nM IR Illuminator Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Night Optics IR-940 940nM IR Illuminator IR-K3-940 , MPN: IR-K3-940 , UPC: 029757001405 , Code: 8N-IR2-IR-K3-940