Tap Tap to Zoom
Product Info for NightSnipe Class-1 NS750 Extreme Dimmable Hunting Light Kit
When predator hunting, being ready to take the shot can literally be down to seconds. With that in mind, the Dale Electronic Class-1 NS750 Extreme Dimmable Hunting Light Kit is light enough to detect movement but strong enough to strike fear in the heart of any varmint you encounter. These Gun Mounted Flashlights by Dale Electronic utilize a wireless dimmer tailcap and a coiled / remote switch that combine to give you light faster, lighter and with more options than any other light on the market. This makes the Dale Electronic Class-1 NS750 Extreme Hunting IR Illuminator Kit a necessity for any nighttime predator hunt since you never have to waste energy on recharging the light.![]()
Specifications for NightSnipe Class-1 NS750 Extreme Dimmable Hunting Light Kit:
| Manufacturer: | NightSnipe |
| Bulb Type: | CREE LED |
| Beam Distance: | 1000 yds |
| Diameter: | 67 mm |
| Switch Type: | Dial Dimmer Switch |
| Length: | 7 in |
| Weight: | 12 oz |
| Bezel Diameter: | 67 mm |
| Battery Life: | 3 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Black |
| Included Accessories: | Accessories |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of NightSnipe Class-1 NS750 Extreme Dimmable Hunting Light Kit:
- Battery Life: 3 hours pr/battery
Package Contents:
- NightSnipe Class-1 NS750 Extreme Dimmable Hunting Light Kit
- 1 x The NightSnipe NS750 EXTREME Adjustable Beam Light
- 1 x Wireless Dimmer Dial Illumination ON / OFF tailcap
- 1 x Coiled/Remote Dimmer Dial Illumination, ON / OFF Switch
- 1 x NightSnipe Adjustable Mount System. (Mounts to any Picatinny Rail or the provided rail scope mount)
- 1 x Interchangeable extreme powered 100000-hour CREE DIMMER LED available in your choice of Red Green White and IR (Infrared)
- 1 x Universal AC/DC home or car charger
- 2 x Rechargeable 10-year rated Lithium Ion batteries (18650 3.7 volt 2400+ mAh)
- EXCLUSIVE Industry leading hard plastic NightSnipe carrying case with protective foam cut out insert
NightSnipe Class-1 NS750 Extreme Dimmable Hunting Light Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- NightSnipe Class 1 Gun Kit Dimmable Adjustable Beam Hunting Light Kit, Dial Dimmer Switch, Green, C1A750DG8827 , MPN: C1A-750D-G-8827 , UPC: 613310568827 , Code: 3UT-FLW-C1EDHLK-C1A-750D-G-8827
- NightSnipe Class 1 Gun Kit Dimmable Adjustable Beam Hunting Light Kit, Dial Dimmer Switch, Red, C1A750DR8810 , MPN: C1A-750D-R-8810 , UPC: 613310568810 , Code: 3UT-FLW-C1EDHLK-C1A-750D-R-8810
NightSnipe Class-1 NS750 Extreme Dimmable Hunting Light Kit Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- NightSnipe Class 1 Gun Kit Dimmable Adjustable Beam Hunting Light Kit, Slide Dimmer Switch, Green, C1A750SG2301 , MPN: C1A-750S-G-2301 , UPC: 767311432301 , Code: 3UT-FLW-C1EDHLK-C1A-750S-G-2301
- NightSnipe Class 1 Gun Kit Dimmable Adjustable Beam Hunting Light Kit, Slide Dimmer Switch, Red, C1A750SR2295 , MPN: C1A-750S-R-2295 , UPC: 767311432295 , Code: 3UT-FLW-C1EDHLK-C1A-750S-R-2295