Tap Tap to Zoom
New Product
- Reticle:
- MOA Tactical Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- -60 - 60 MOA
Code: 2HQ-RS-NSRS02-NS11207
MPN: NS11207
UPC: 3763064102352
Product Info for NightStar 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane Scope w/Bipod Combo
Experience unmatched versatility and clarity with the NIGHTSTAR 1-1024 IR FFP LPVO scope. Featuring ED (Extra-low Dispersion) glass, this optic delivers sharp, color-accurate images even at high magnifications.![]()
The First Focal Plane (FFP) tactical reticle ensures consistent holdover and windage marks at any zoom level, while the red illuminated reticle lets you aim confidently in all lighting conditions. Compatible with AR platforms and a variety of rifles, this scope is built for performance and reliability in the field.
Specifications for NightStar 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane Scope w/Bipod Combo:
| Manufacturer: | NightStar |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | MOA Tactical Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 11.5 - 115.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.46 - 3.54 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 10.67 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 12 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | -60 - 60 MOA |
Features of NightStar 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane Scope w/Bipod Combo
- CQB reticle fit for range finder
- Lockable, low profile turrets
- Covered by the NIGHTSTAR Lifetime Warranty
Package Contents:
- NightStar 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane Scope w/Bipod Combo
- Mount
NightStar 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane Scope w/Bipod Combo Orderable Models
List of Orderable Models
- NightStar 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane Scope w/Bipod Combo, MOA Tactical Dot Reticle, Black, NS11207 , MPN: NS11207 , UPC: 3763064102352 , Code: 2HQ-RS-NSRS02-NS11207