Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.26 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Fiber Optics
- W/E Travel at 100 Yds:
- -70 - 70 MOA
Code: 2HQ-RS-NGF2-NS11150R
MPN: NS11150R
UPC: 3763064102475
Product Info for NightStar 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane
The NightStar 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane was built to be the best scope for anybody requiring an outstanding enhancement for their firearm. Manufactured working with incredibly reliable materials, these AR15 Rifle Scopes through the optics professionals at NightStar can provide a great deal of reliable and efficient use. For a stretch of time, NightStar has grown in the business of fabricating top end weapon scopes, and the NightStar 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane is the evidence of their dedication to giving you the most beneficial equipment for your sighting specifications. One of our priority objectives at OpticsPlanet is to be sure you leave with the best scope for your necessities, and the NightStar 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane is one of the many scopes that we are delighted to showcase. For a great way to assure that you own the most effective riflescope for your personal requirements, choose the NightStar 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for NightStar 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | NightStar |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | Illuminated |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 127.5 - 15.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.94 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.26 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 120 MOA |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | -70 - 70 MOA |
Features of NightStar 1-8x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Multi-Coated wide angle optics
- Low-profile fingertip turrets
- Removable zoom throw lever
- 30mm monotube chassis
- Green fiber optic dot illumination
Package Contents:
- NightStar 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane
NightStar 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- NightStar 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Reticle, Black, NS11150R , MPN: NS11150R , UPC: 3763064102475 , Code: 2HQ-RS-NGF2-NS11150R