1 of 6 images
NightStar Rifle Scope, 2.5-15X50SFIR, 30mm Tube, Side Focus Illuminated Reticle, Black, NS251550
2 of 6 images
NightStar Rifle Scope, 2.5-15X50SFIR, 30mm Tube, Side Focus Illuminated Reticle, Black, NS251550
3 of 6 images
NightStar Rifle Scope, 2.5-15X50SFIR, 30mm Tube, Side Focus Illuminated Reticle, Black, NS251550
4 of 6 images
NightStar Rifle Scope, 2.5-15X50SFIR, 30mm Tube, Side Focus Illuminated Reticle, Black, NS251550
5 of 6 images
NightStar Rifle Scope, 2.5-15X50SFIR, 30mm Tube, Side Focus Illuminated Reticle, Black, NS251550
6 of 6 images
NightStar Rifle Scope, 2.5-15X50SFIR, 30mm Tube, Side Focus Illuminated Reticle, Black, NS251550
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Best Rated
Warne Quick Detach XSKEL Mount, 30mm, Black, QDXSKEL30TW
List: $259.99
$207.99
Save Up to 20%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 23.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
Code: 2HQ-RS-UUN2-NS251550
MPN: NS251550
UPC: 799599164520
List: $379.00Save 37%
$239.00
Product Info for NightStar 2.5-15X50SFIR Rifle Scope
NIGHTSTAR 2.5-15X50 used latest technoloty made the scope more sharper, with Integrated side focus and intensity knob make it more fasionable, comb sunshade filter included![]()
Specifications for NightStar 2.5-15X50SFIR Rifle Scope:
| Manufacturer: | NightStar |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 18 - 3.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 43.7 - 7.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 328 mm |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Width: | 85 mm |
| Height: | 68 mm |
| Focus Range: | 25 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 11 |
| Battery Life: | 70 - 100 hours |
| Operating Temperature: | 0 - 100 Fahrenheit |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- NightStar 2.5-15X50SFIR Rifle Scope
NightStar 2.5-15X50SFIR Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- NightStar Rifle Scope, 2.5-15X50SFIR, 30mm Tube, Side Focus Illuminated Reticle, Black, NS251550 , MPN: NS251550 , UPC: 799599164520 , Code: 2HQ-RS-UUN2-NS251550
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare