Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 30 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: 2HQ-RS-NGF3-NS11211
MPN: NS11211
UPC: 3763064102482
Product Info for NightStar 3-30x56SFIR 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The NightStar 3-30X56SFIR hunting scope is a high-quality optic designed for rifle shooting. It features a 56mm objective lens diameter and a 30mm tube diameter, with a Mildot reticle type and second focal plane. The scope is waterproof, shockproof, and fog proof, making it suitable for use in a variety of weather conditions. It also has a glass illuminated reticle, and turret loackable. The single-piece chassis and FMC lens provide durability and clarity![]()
Specifications for NightStar 3-30x56SFIR 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | NightStar |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 30 x |
| Reticle: | Illuminated |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 34.1 - 3.41 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 - 4.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 30 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
Features of NightStar 3-30x56SFIR 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Turret lockable
- 3-30x 10 times variable power
Package Contents:
- NightStar 3-30x56SFIR 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
NightStar 3-30x56SFIR 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- NightStar 3-30x56SFIR 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Reticle, Black, NS11211 , MPN: NS11211 , UPC: 3763064102482 , Code: 2HQ-RS-NGF3-NS11211