Tap Tap to Zoom
Product Info for NightStar 3-9x44mm LPVO 1in Tube Riflescope
Night Star 3-9x44 Rifle Scope is wide angle fully multicoated lens scope with duplex reticle Waterproof, fogproof and shockproof, the Rifle Scopes from Night Star is nitrogen filled and O-ring sealed to help keep the moisture out. The Night Star 3-9x44 Rifle Scope with Mildot Reticle is designed for centerfire rifle hunting of big game and long range shooting. The Night Star 3-9x44 Matte Rifle Scope features a Mildot reticle that allows hunters to hold 'dead-on' at ranges exceeding those previously thought possible. The Night Star 3-9x44 Waterproof Rifle Scope has versatile magnification range that offers the flexibility needed for any type of hunting situation, from heavy timber to the open prairies.![]()
Specifications for NightStar 3-9x44mm LPVO 1in Tube Riflescope:
| Manufacturer: | NightStar |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.4 - 13.3 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 13.3 - 4.4 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 7.6 - 2.6 degrees |
| Eye Relief: | 3.9 - 3.6 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.29 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 297.1 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 300 m |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | -60 - 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of NightStar 3-9x44mm LPVO 1in Tube Riflescope
- Simple duplex reticle: the second focal plane design keeps the non-illuminated duplex reticle the same size at any magnification while guiding the users eye to the center crosshair
- Classic small caliber scope: a great optic choice for .22 up to 5.56 for plinking, target shooting or hunting small game
- Fully multi-coated lens: the fully multi-coated lenses increase light transmission with multiple anti-reflective coatings providing a consistently clear sight picture from edge to edge
- Rugged and durable with light weight: single-piece aircraft-grade aluminum tube with a black anodized finish is nitrogen purged and o-ring sealed for waterproof/fogproof/weatherproof performance, with only 13.7oz weight
Package Contents:
- NightStar 3-9x44mm LPVO 1in Tube Riflescope
NightStar 3-9x44mm LPVO 1in Tube Riflescope Orderable Models
List of Orderable Models
- NightStar 3-9x44mm LPVO 1in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Mildot Reticle, Black, M3944 , MPN: M3944 , UPC: 733315998068 , Code: 2HQ-RS-NTST1109-M3944
- NightStar 3-9x44mm LPVO 1in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Duplex Reticle, Black, D3944 , MPN: D3944 , UPC: 733315998020 , Code: 2HQ-RS-NTST1109-D3944