Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MRAD
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- W/E Travel at 100 Yds:
- -50 - 50 MOA
Code: 2HQ-RS-NS412-NS11151
MPN: NS11151
UPC: 3763064102505
Product Info for NightStar 4-12x40mm 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane
NS11151 4-12x40WZ scope have special designed 3rd generation rear focus system, 1st generation focus is AO(adjustable objective lens) located on front of scope, farthest to eye; 2nd focus generation is side focus, located on left side middle; 3rd focus generation is rear focus, closest to eye, then is easy to observe and handle. Because it can use direct thread to adjust focus, have more stable movement and more precise focus range mark, also have better shockproof and waterproof.![]()
Specifications for NightStar 4-12x40mm 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | NightStar |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | MRAD |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.5 - 9.3 m at 100 m |
| Eye Relief: | 2.68 - 3.23 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | -50 - 50 MOA |
Features of NightStar 4-12x40mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- 4-12x40WZ Rear Focus Scope are featured with balanced ergonomics, precise focus, this patented rear focus design make the shooter easy watch and easy handle the focus and power, minimize unecessary movement and maintain stability
- Tag Rear Focus
- Precise Focus Rang
- Direct Thread Adjustment
- Fully Multicoated Lens
Package Contents:
- NightStar 4-12x40mm 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane
NightStar 4-12x40mm 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- NightStar 4-12x40mm 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane, MRAD, Black, NS11151 , MPN: NS11151 , UPC: 3763064102505 , Code: 2HQ-RS-NS412-NS11151