Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA
- Illumination Color:
- Red
Code: 2HQ-RD-NS345DS-PT23MS
MPN: PT23MS
UPC: 3763064102536
Product Info for NightStar PT23MS Ultra Short Solar 1x23mm Reflex Red Dot Sight
Just the thing for almost any shooter, the NightStar PT23MS Ultra Short Solar 1x23mm Reflex Red Dot Sight will help you to rapidly find prey, helping you to be more efficient with your shots. An efficient red dot rifle scope makes it simple to find your target rapidly and re-acquire right after your shot. And due to the NightStar PT23MS Ultra Short Solar 1x23mm Reflex Red Dot Sight, buying a top of the line red dot scope has never been a more rewarding notion. These Red Dot Sights from NightStar are built utilizing the good quality optics and sturdy housing components that you have come to anticipate from this impressive company. NightStar has been generating some of the finest red dot sights for a long time, and the NightStar PT23MS Ultra Short Solar 1x23mm Reflex Red Dot Sight is the proof of their dedication to offering you red dot sights that won't wipe out your bank account. If you're in the market for a top of the line red dot sight that won't destroy your bank account, purchase the NightStar PT23MS Ultra Short Solar 1x23mm Reflex Red Dot Sight.![]()
Specifications for NightStar PT23MS Ultra Short Solar 1x23mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | NightStar |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 23 mm |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Lens Material: | Multi Coated |
| Operating Temperature: | -4 - 104 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 52 mm |
| Width: | 42.7 mm |
| Height: | 69 mm |
| Weight: | 135 g |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of NightStar PT23MS Ultra Short Solar 1x23mm Reflex Red Dot Sight
- Compact. Efficient. Always Ready.
- Ultra Short Design - Compact profile, ideal for rifle, shotgun, and pistol setups
- Solar + Battery Power - Works on solar power even when turned off in bright light
- Auto Power Switching - Seamlessly switches between solar and battery
- Long battery life at low brightness settings
- Shake Awake Technology - Auto sleep and instant wake on motion
- Reliable in harsh environments
- Built for durability
- Easy adjustment with +/- buttons
- Enters sleep mode after 2 minutes of inactivity
- Instantly activates when motion is detected
- Manual power off disables motion function
- Windage and elevation adjustable
- Precise zeroing control
Package Contents:
- NightStar PT23MS Ultra Short Solar 1x23mm Reflex Red Dot Sight
- Torx key
NightStar PT23MS Ultra Short Solar 1x23mm Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- NightStar PT23MS Ultra Short Solar Reflex Red Dot Sight, 1x23mm, 3 MOA, Black, PT23MS , MPN: PT23MS , UPC: 3763064102536 , Code: 2HQ-RD-NS345DS-PT23MS