Tap Tap to Zoom
Code: 28X-FL-ABFA2-NSP-430
MPN: NSP-430
UPC: 017398805889
The NSP-430 Adjustable Beam Flashlight uses a CREE LED rated at 275 lumens that works in conjunction with a TIR lens to create a usable beam distance of 109 meters. This compact flashlight features either momentary or constant-on functionality and has a rotating bezel ring that allows the user to adjust the focus of the beam. The housing and tail-cap are made from aircraft-grade 6061-T6 aluminum and have a Type III hard anodized finish. Power comes from 2 AA batteries (included).![]()
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Emergency |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Light Output: | 275 lumens |
| Battery Life: | 50,000 hours |
| Bulb Type: | CREE LED |
| Beam Distance: | 109 m |
| Bezel Diameter: | 1 in |
| Bezel Type: | 2 AA |
| Lens Material: | TIR |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 4.8 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Beam distance of 109 meters, Non-Slip Grip, Textured tail-switch, Adjustable flashlight beam, Momentary or constant-on |
| Battery Type: | AA |
| Included Accessories: | 2-AA batteries |