Tap Tap to Zoom

Code: 28X-FLW-TFLW-TCM-550XLS
MPN: TCM-550XLS
UPC: 017398807050

Code: 28X-FLW-TFLW-TCM-550XLS-EDEMO-OB-A
MPN: TCM-550XLS-EDEMO

Code: 28X-FLW-TFLW-TCM-550XL-GL
MPN: TCM-550XL-GL
UPC: 017398807548
Improve your vision in dark environments with the help of this Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light. These Pistol Weapon Lights made by Nightstick feature a bright 550-lumen LED that can reach up to 136 meters for your predator hunts and nighttime operations. This Nightstick TCM-550XL Compact Tactical Gun-Mounted Light has ambidextrous toggle switches that swaps between constant and momentary modes, and the hard anodized aluminum housing is waterproof, impact-resistant and chemical-resistant for use in harsh conditions. Equip the Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light to illuminate your surroundings in low-light areas.![]()
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 550 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 136 m |
| Length: | 2.5 in |
| Gun Make: | Glock |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Attachment Type: | Modular Rail Inserts |
| Width: | 1.1 in |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |