Tap Tap to Zoom
Product Info for Nightstick Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight
This non-rechargeable flashlight is cETLus, ATEX, IECEx, INMETRO and MSHA listed Intrinsically Safe Permissible. It uses as CREE LED rated at 140 lumens that works in conjunction with a high-efficiency deep parabolic reflector to create a usable flashlight beam rated at 180 meters. The single body switch provides momentary or constant-on functionality. Power comes from 3 AA premium batteries (not included).![]()
Specifications for Nightstick Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Duty, Work |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 140 lumens |
| Battery Life: | 14 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 180 m |
| Length: | 7 in |
| Weight: | 7.3 oz |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Additional Features: | Intrinsically Safe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
| Included Accessories: | Standard |
Features of Nightstick Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight:
- 140 Lumens Flashlight
- cETLus
- ATEX
- IECEx
- INMETRO and MSHA listed Intrinsically Safe Permissible
- Beam distance rated at 180 meters
- Engineered polymer housing
Package Contents:
- Nightstick Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight
- Removable Lanyard
Nightstick Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Nightstick Intrinsically Safe Permissible 3AA Flashlight,140 Lumens,Green XPP-5420G , MPN: XPP-5420G , UPC: 017398800914 , Code: 28X-FL-ISP3AA-XPP-5420G
- Nightstick Intrinsically Safe Permissible 3AA Flashlight,140 Lumens, Black XPP-5420B , MPN: XPP-5420B , UPC: 017398800921 , Code: 28X-FL-ISP3AA-XPP-5420B