Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1100 lumens
- Charger Type:
- Rechargeable Lithium-Ion
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
- Condition:
- New
Code: 28X-FL-NS-USB-588XL-USB-588XL
MPN: USB-588XL
UPC: 017398808675
Product Info for Nightstick Metal USB Dual-Light Tactical Flashlight
The USB-588XL USB Dual-Light Rechargeable Tactical Flashlight features a flashlight rated at 1100 lumens, in addition to a 350-lumen downward-facing flood light. In Dual-Light mode, the USB-588XL puts out a combined 850 lumens. At only 6 inches long and weighing only 5.9 oz, this metal tactical flashlight is multi-functional, cycling between high, medium, and low modes.![]()
The USB-588XL is rated IP-X7 waterproof and features a discretely sleeved collar that opens for direct USB charging. The built-in charging indicator turns from red to green when fully charged. Included is a 2-foot USB-C charging cable, lithium-ion rechargeable battery, and CR123 battery carrier (batteries not included) for added convenience.
Specifications for Nightstick Metal USB Dual-Light Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Law enforcement, security, sporting goods, fire, rescue, industrial, automotive |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hard Anodized Metal |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1100 lumens |
| Battery Life: | 2 hours, 22 hours, 4.5 Hours |
| Charger Type: | Rechargeable Lithium-Ion |
| Bulb Type: | LED |
| Bezel Diameter: | 1.18 in |
| Bezel Type: | Castle |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 5.7 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Condition: | New |
Features of Nightstick USB Dual-Light Rechargeable Tactical Flashlight
- LED technology
- Momentary or constant-on flashlight
- Downward-facing floodlight
- Dual-Light flashlight and floodlight
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing with Type III hard anodized finish
- IP-X7 Waterproof
- Chemical, heat and impact resistant
- Meets the requirements for NFPA-1971-8.6 (2013)
- USB cord with rechargeable lithium-ion battery (included)
- Can also run on 2 CR123 batteries (not included)
- Serialized for personal identification
Package Contents:
- Nightstick USB Dual-Light Rechargeable Tactical Flashlight
Nightstick Metal USB Dual-Light Tactical Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Nightstick Metal USB Dual-Light Tactical Flashlight, Black, USB-588XL , MPN: USB-588XL , UPC: 017398808675 , Code: 28X-FL-NS-USB-588XL-USB-588XL
Nightstick Metal USB Dual-Light Tactical Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Nightstick Metal USB Dual-Light Tactical Flashlight, Black, USB-588XL , MPN: USB-588XL-DMO , Code: 28X-FL-NS-USB-588XL-USB-588XL-DMO-OB-A