Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 650 lumens
- Charger Type:
- AC/DC
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Flashlight/Floodlight/Dual-Light, Flashlight/strobe - body and tail switch, tandem operation, Floodlight - second body switch, High-efficiency deep parabolic reflector, Momentary or constant-on plus 3 brightness levels and strobe, Non-Slip Grip, Serialized for personal identification, Sharp focused flashlight beam, Super-bright Xtreme Lumens design, Unfocused wide-beam floodlight for close-up illumination
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium-ion Rechargeable
- Included Accessories:
- AC/DC Charger, Battery
- Condition:
- New
Code: 28X-FL-XTRDSDM-NSR-9944XL
MPN: NSR-9944XL
UPC: 017398803953
Product Info for Nightstick Metal Duty/Personal-Size Dual-Light Rechargeable Flashlight
This duty/personal-size rechargeable metal multi-function Xtreme Lumens Dual-Light Flashlight uses a CREE LED rated at 650 lumens that works in conjunction with a high-efficiency deep parabolic reflector to create a usable beam rated at 275 meters. A 200 lumens unfocused floodlight is integrated in to the housing which is perfect for close-up illumination. Additionally both the flashlight (any brightness mode) and the floodlight can be turned on at the same time for maximum safety and versatility. The flashlight body and tail switches provide momentary or constant-on functionality, a set of user-selectable high, medium or low-brightness settings as well as a disorienting strobe. Both flashlight switches operate in tandem with each other. The second body switch operates the floodlight. The housing, tail-cap and bezel are made from aircraft-grade 6061-T6 aluminum with a Type III hard anodized finish. Power comes from a rechargeable Lithium-ion battery. Includes anti-roll ring and rechargeable lithium-ion battery.![]()
Specifications for Nightstick Metal Duty/Personal-Size Dual-Light Rechargeable Flashlight:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Duty, Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Type 3 Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 650 lumens |
| Charger Type: | AC/DC |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 275/200/146 m |
| Bezel Diameter: | 1.2 in |
| Length: | 9.5 in |
| Weight: | 13.2 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Floodlight - second body switch, Flashlight/strobe - body and tail switch, tandem operation, Super-bright Xtreme Lumens design, Momentary or constant-on plus 3 brightness levels and strobe, Serialized for personal identification, Unfocused wide-beam floodlight for close-up illumination, Flashlight/Floodlight/Dual-Light, Non-Slip Grip, High-efficiency deep parabolic reflector, Sharp focused flashlight beam |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium-ion Rechargeable |
| Included Accessories: | AC/DC Charger, Battery |
| Condition: | New |
Package Contents:
- Nightstick Metal Duty/Personal-Size Dual-Light Rechargeable Flashlight
Nightstick Metal Duty/Personal-Size Dual-Light Rechargeable Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Nightstick Duty Size Dual-Light Rechargeable 650 Lumen Metal LED Flashlight, AC/DC Charger, Battery, Black NSR-9944XL , MPN: NSR-9944XL , UPC: 017398803953 , Code: 28X-FL-XTRDSDM-NSR-9944XL
Nightstick Metal Duty/Personal-Size Dual-Light Rechargeable Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Nightstick Duty Size Dual-Light Rechargeable 650 Lumen Metal LED Flashlight, Battery Only, Black NSR-9944XLLB , MPN: NSR-9944XLLB-DMO , Code: 28X-FL-XTRDSDM-NSR-9944XLLB-DMO-OB-A
- Nightstick Duty Size Dual-Light Rechargeable 650 Lumen Metal LED Flashlight, Battery Only, Black NSR-9944XLLB , MPN: NSR-9944XLLB , UPC: 017398803977 , Code: 28X-FL-XTRDSDM-NSR-9944XLLB
- Nightstick Duty Size Dual-Light Rechargeable 650 Lumen Metal LED Flashlight, DC Charger, Battery, Black NSR-9944XLDC , MPN: NSR-9944XLDC , UPC: 017398803960 , Code: 28X-FL-XTRDSDM-NSR-9944XLDC