Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 800 lumens
- Charger Type:
- Rechargeable
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- High-efficiency deep parabolic reflector, Large textured tail-switch, Momentary or constant-on plus 3 brightness levels and strobe, Non-Slip Grip, Sharp focused flashlight beam, Super-bright Xtreme Lumens design
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- CR123A
- Included Accessories:
- CR123 battery carrier, Two CR123 Lithium Batteries
Code: 28X-FL-XTRLMFT-TAC-540XL
MPN: TAC-540XL
UPC: 017398803663
Product Info for Nightstick Polymer Multi-Function Tactical LED Flashlight
The compact rechargeable Nightstick Xtreme Lumens Polymer Multi-Function Tactical LED Flashlight uses a CREE LED rated at 800 lumens that works in conjunction with a high-efficiency deep parabolic reflector to create a usable beam rated at 205 meters. The tail-cap switch provides momentary or constant-on functionality, a set of user-selectable high, medium or low-brightness settings as well as a disorienting strobe. The housing is made from glass-filled nylon polymer. Power comes from a rechargeable Lithium-ion battery and includes the ability to run from a pair of CR-123 batteries (batteries not included) thanks to the CR-123 Battery Carrier (included).![]()
Specifications for Nightstick Polymer Multi-Function Tactical LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Tactical, Duty |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Glass-Filled Nylon Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 800 lumens |
| Charger Type: | Rechargeable |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 205/157/99 m |
| Bezel Diameter: | 1 in |
| Length: | 6.25 in |
| Weight: | 5.1 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Momentary or constant-on plus 3 brightness levels and strobe, Large textured tail-switch, Super-bright Xtreme Lumens design, High-efficiency deep parabolic reflector, Non-Slip Grip, Sharp focused flashlight beam |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | CR123 battery carrier, Two CR123 Lithium Batteries |
Package Contents:
- Nightstick Polymer Multi-Function Tactical LED Flashlight
- Rechargeable battery
- CR-123 Battery Carrier
Nightstick Polymer Multi-Function Tactical LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Nightstick Polymer Multi-Function Tactical LED Flashlight,Non Rechargeable,2 CR 123 Batteries,800 Lumens, Black TAC-540XL , MPN: TAC-540XL , UPC: 017398803663 , Code: 28X-FL-XTRLMFT-TAC-540XL
Nightstick Polymer Multi-Function Tactical LED Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Nightstick Xtreme Lumens Polymer Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,Battery Only,800 Lumens, Black TAC-510XLLB , MPN: TAC-510XLLB , UPC: 017398804332 , Code: 28X-FL-XTRLMFT-TAC-510XLLB
- Nightstick Xtreme Lumens Polymer Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens,DC Power, Black TAC-510XLDC , MPN: TAC-510XLDC , UPC: 017398804325 , Code: 28X-FL-XTRLMFT-TAC-510XLDC
- Nightstick Polymer Multi-Function Tactical LED Flashlight,Rechargeable,800 Lumens, Black TAC-510XL , MPN: TAC-510XL , UPC: 017398804196 , Code: 28X-FL-XTRLMFT-TAC-510XL