Tap Tap to Zoom
Product Info for Nikon Travelite Compact 10x25mm Porro Prism Binoculars
Nikon 7278 10x25 Travelite Compact Binoculars is the next-generation Travelite Binocular, it fuses clear edge-to-edge viewing with a new body design for enhanced body ergonomics and durability. The lightweight body of Nikon 25mm Travel lite Binoculars encases a rugged all metal chassis and is covered with a durable black rubber armor that provides added shock resistance and a positive grip in slippery conditions. Included is a ergonomically contoured, carbon fiber body wich makes the Nikon Trave Lite 10x25 Compact Binoculars 7278 easy to use for long viewing sessions without physical fatigue. Nikon Sport Optics consistently provides top quality products that are sure to please any outdoors lover for any binoculars application. Check out our full line of Nikon binoculars for more great choices!![]()
Specifications for Nikon Travelite Compact 10x25mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 11.1 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 262 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 72 mm |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 9.5 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Height: | 2 in |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Brightness Index: | 6.3 |
Features of Nikon Travel Lite 10X 25mm Compact Binoculars:
- Bright, multicoated optics
- Carbon Fiber Body
- Smooth central focus knob
- Durable and protective, rubber-armored coating:
Package Contents:
- Nikon 10x25 Travelite Compact Binoculars - 7278
- Compact binocular strap
- Strap and lens covers
- Nikon travel case
Nikon Travelite Compact 10x25mm Porro Prism Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Nikon Compact Travelite 10x25mm Porro Prism Rubber Armored Binoculars, Matte 7278 , MPN: 7278 , UPC: 018208072781 , Code: NI-BI-7278-EE
Nikon Travelite Compact 10x25mm Porro Prism Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Demo,Nikon Compact Travelite 10x25 Porro Prism Rubber Armored Binoculars, Matte 7278-DEMO , MPN: 7278B , Code: NI-BI-7278-DEMO