Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Nikon Travelite Compact 12x25mm Porro Prism Binoculars
Nikon 7279 12x25 Travelite Compact Binoculars is the next-generation Nikon Travelite Binocular, it fuses clear edge-to-edge viewing with a new body design for enhanced body ergonomics and durability. Included is a ergonomically contoured, carbon fiber body wich makes the Nikon Trave-Lite 12X25 Compact Binoculars 7279 easy to use for long viewing sessions without physical fatigue. Nikon Sport Optics consistently provides top quality products that are sure to please any outdoors lover for any binoculars application. Check out our full line of Nikon binoculars for more great choices!![]()
Specifications for Nikon Travelite Compact 12x25mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 11.1 mm |
| Exit Pupil: | 2.1 mm |
| Field of View, Linear: | 220 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 13.1 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 9.7 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Height: | 2.1 in |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Strap: | Yes |
| Brightness Index: | 4.4 |
Features of Nikon Travel Lite 12X 25mm Compact Binoculars:
- Bright, multicoated optics
- Carbon Fiber Body
- Smooth central focus knob
- Durable and protective, rubber-armored coating:
Package Contents:
- Nikon 12x25 Travelite Compact Binocular 7279
- Compact binocular strap
- Strap and lens covers
- Nikon travel case
Nikon Travelite Compact 12x25mm Porro Prism Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Nikon Travelite 12x25mm Porro Prism Compact Binoculars, Black, 7279 , MPN: 7279 , UPC: 018208072798 , Code: NI-BI-7279
Nikon Travelite Compact 12x25mm Porro Prism Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Demo, Nikon 12x25mm Travelite Compact Binoculars 7279 , MPN: 7279-DEMO , Code: NI-BI-7279-DEMO