Tap Tap to Zoom
Save Up to $45 on Select Nikon Action and CF Binoculars This Spring!
- Color:
- Black
Code: NI-BI-N1ABA9-16806
MPN: 16806
UPC: 018208168064
Product Info for Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular
The Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular was created to be the ideal binocular for just about any practical application. An exceptional binocular can be a great tool to have with you in virtually any condition. And thanks to the Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular, possessing a the highest quality binocular has not been more simple. These Binoculars from the specialists at Nikon Sport Optics are produced with the superior quality optics you have come to count on out of this impressive Nikon Sport Optics. Nikon Sport Optics has been famous in the optics industry for very many years, and the Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular is the outcome of their commitment to giving you long lasting and reliable products that will not ruin your budget along the way. At OpticsPlanet, it truly is our task to be certain you depart with the ultimate item for all your optical requirements, and the Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular is one of the many binoculars that we're happy to offer our buyers. If you're searching to the perfect option to be certain that you're watching crystal clear and intense visuals, purchase the Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular.
Specifications for Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16.1 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 129 mm |
| Weight: | 26 oz |
| Fabric/Material: | Aluminium Alloy |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 193 mm |
Features of Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular
- Ergonomic design for excellent handling and a secure grip
- Multilayer-coated lenses and large objective lens diameter for delivering bright, clear images
- Rubber armouring for shock resistance and a firm, comfortable grip
- Aluminium alloy body employed for enhanced durability
- Long eye relief design ensures a clear field of view, even for eyeglass wearers
Package Contents:
- Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular
Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular, Black, 16806 , MPN: 16806 , UPC: 018208168064 , Code: NI-BI-N1ABA9-16806