Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Ridgid 46 Pipe Support 632-42505 has been discontinued by Ridgid and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tools, Pipe Fitting Equipment yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Ridgid 46 Pipe Support 632-42505
If you're searching for a fantastic offer on the Ridgid 46 Pipe Support 632-42505, then you've showed up at the right spot..![]()
Developed working with some of the very most strong and dependable materials around, these Pipe Fitting Equipment from Ridgid provides you with a product that gives you many years of dependability.
Ridgid has been developing high quality merchandise for a number of years, and the Ridgid 46 Pipe Support 632-42505 is their particular approach to revealing exactly how much they are concerned.
At OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to obtain the most suitable solution for all of your needs, and showcasing the Ridgid 46 Pipe Support 632-42505 is one thing that we're happy to offer.
Specifications for Ridgid 46 Pipe Support 632-42505:
| Catalog number: | Â 300033-810 |
| Type: | Â Stand |
| Weight Capacity: | Â 2500 lb |
| Weight: | Â 23 lb |
| Height Adjustment: | Â 23 in Min, 33 in Max |
| Use With: | Â Threading Machines, Roll Groovers, etc. |
| Pipe Cap: | Â 6 in Max |
| Supplier No.: | Â 632-42505 |
Package Contents:
- Ridgid 46 Pipe Support 632-42505 / 300033-810
Related Products to Ridgid 46 Pipe Support 632-42505
Ridgid 46 Pipe Support 632-42505 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Ridgid 46 Pipe Support 632-42505, Unit EA , MPN: 632-42505 , Code: SS5-97L-632-42505-EA