Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Projectile Caliber:
- .308 Caliber, .323 Caliber
- Caliber:
- .30 Carbine
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Width:
- 5 in
- Depth/Thickness:
- 1.75 in
- Height:
- 8.75 in
- Package Type:
- Plastic Carry Case
- Gun Type:
- Carbine, Rifle
Code: L7-CQ-FG70130-FG-701-30
MPN: FG-701-30
UPC: 014895005194
Product Info for Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit
Enjoy cleaning your rifle with the Otis Technology .30 Calibe Patriot Series Rifle Cleaning Kit. The Otis Technology .30 Calibe Patriot Series Gun Cleaning Kit acts as a T-handle and a driver for the included 4 bits. For cleaning chamber and locking lugs, there's a chamber brush rod with a curved and straight locking lug pick. The chamber brush rod includes a dual-ended AP brush for getting into tougher to reach areas, and there's a dual-ended .223 bronze bore brush for scouring fouling and residue. A double-ended AP brush acts as a part of the Otis 30 Calibe Patriot Series Weapon Cleaning Kit allows you to get into the chamber and around the locking lugs, effectively and correctly. The Memory-Flex cable allows you to get a proper fit from Breech-to-Muzzle, and the .223 bronze bore brush tackles fouling and residue in short order. You'll be able to get a proper clean from Breech-to-Muzzle using the Otis Technology .30 Calibe Patriot Series Rifle Cleaning Kit.![]()
Specifications for Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit:
| Manufacturer: | Otis Technology |
| Color: | Black |
| Projectile Caliber: | .308 Caliber, .323 Caliber |
| Caliber: | .30 Carbine |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Width: | 5 in |
| Depth/Thickness: | 1.75 in |
| Height: | 8.75 in |
| Package Type: | Plastic Carry Case |
| Gun Type: | Carbine, Rifle |
Features of Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit
- 100% cotton 3 patches (10)
- Short All-Purpose brush with solid rod for an extended reach
- .30 caliber bronze bore brush and mop with size marked on brush stem
- 30 aircraft grade Memory-Flex cable and large slotted tip for proper Breech-to-Muzzle cleaning
- T-Handle quickly attaches to cable for added comfort
- All items packed neatly in a reusable hard case
Package Contents:
- Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit
Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit, Black, FG-701-30 , MPN: FG-701-30 , UPC: 014895005194 , Code: L7-CQ-FG70130-FG-701-30