1 of 2 images
OTTER-Messer Boat Knife
2 of 2 images
OTTER-Messer Boat Knife
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 5.5 in
- Overall Length:
- 9.5 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Handle Color:
- Smoked Oak
- Additional Features:
- Lanyard Hole
Code: P29-KN1-OTT901-901
MPN: 901
UPC: 871373572414
List: $144.00Save 24%
$109.99
Product Info for OTTER-Messer Boat 5.50 in Carbon Steel Fixed Blade Knife
9.5" (24.13cm) overall. 5.5" (13.97cm) satin finish carbon steel blade. Smoked Oak handle. Full tang. Lanyard hole. Black leather belt sheath.![]()
Specifications for OTTER-Messer Boat 5.50 in Carbon Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | OTTER-Messer |
| Blade Length: | 5.5 in |
| Overall Length: | 9.5 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Smoked Oak |
| Weight: | 0.32 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Length: | 24.13 cm |
Package Contents:
- OTTER-Messer Boat Knife
OTTER-Messer Boat 5.50 in Carbon Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- OTTER-Messer Boat 5.50 in Fixed Blade Knife, Smoked Oak, 901 , MPN: 901 , UPC: 871373572414 , Code: P29-KN1-OTT901-901
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare