Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 15 in
- Additional Features:
- Three external magazine pockets
- Size:
- 15 x 9.38 in
- External Dimensions:
- 15 x 9 x 9.5 in
- Included Accessories:
- Range Bag, Hard Pistol Case, Ammo Can and Adjustable Shoulder Strap
Code: PNO-R4-1712500-PMC1712500
MPN: PMC1712500
UPC: 024099171250
Product Info for Plano X2 Pistol Case/Range Bag
The X2 series of range bags is designed to fit securely around Plano field and ammo boxes to hold safety glasses, ear protection, magazine holders, cleaning supplies and more. This medium-sized bag includes a hard case in addition to an ammo can to provide the same durable, dependable protection for your firearm and ammo. You can easily remove either of the molded items for large bulk storage, but there's plenty of room on the exterior to take care of your additional storage needs. The exterior features two magazine pockets, one large side pocket and one back mesh pocket for accessories. The easy-carrying handle and comfortable, removable shoulder strap ensure this bag can grab and go anytime.![]()
Specifications for Plano X2 Pistol Case/Range Bag:
| Manufacturer: | Plano |
| Color: | Black |
| Length: | 15 in |
| Additional Features: | Three external magazine pockets |
| Fabric/Material: | D500 Nylon/Plastic |
| Pack Application: | Shooting |
| Size: | 15 x 9.38 in |
| External Dimensions: | 15 x 9 x 9.5 in |
| Included Accessories: | Range Bag, Hard Pistol Case, Ammo Can and Adjustable Shoulder Strap |
Features of Plano X2 Pistol Case/Range Bag
- Includes range bag and two medium-sized removable cases (ammo can and pistol case)
Package Contents:
- Plano X2 Pistol Case/Range Bag
Plano X2 Pistol Case/Range Bag Orderable Models
List of Orderable Models
- Plano X2 Pistol Case/Range Bag, Black/Grey, PMC1712500 , MPN: PMC1712500 , UPC: 024099171250 , Code: PNO-R4-1712500-PMC1712500