Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Presma RXR
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Hard-Coat Anodized Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 22.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- 2.5 in Sunshade, Batteries, Flip Up Lens Caps, Hex Key, Lens Cloth
- W/E Travel at 100 Yds:
- 0.25 in at 100 yds
Code: 2HC-RS-EAGL31650-PREA041
MPN: EX 4-16X50AOL
UPC: 840354113274
Product Info for Presma Eagle Series 4-16x50mm Precision Rifle Scopes
Presma Eagle Series Precision Hunting Rifle Scopes are specially designed to handle even the most demanding hunts. With the Presma Precision Rifle Scope, you can reduce the weight of your rifle and add more mobility especially when roping coyotes or mountain lions. The Presma Rifle Scope features a shorter tube that adds 2 inches less weight and makes it easier to operate. This Rifle Scope has fewer moving parts and is rugged as can be which is why Presma Precision Rifle Scopes are preferred by shooting sports enthusiasts and hunters alike. These scopes come with cantilever scope ring mount with quick release bottom which allows you to quickly attach and detach the scope from your rifle. And since it is built on a strong carpenter joint platform, it can handle the demands of any type of rifle. For more about our Precision Rifle Scopes please make sure to check out our Presma Rifle Scopes informational pages.![]()
Specifications for Presma Eagle Series 4-16x50mm Precision Rifle Scopes:
| Manufacturer: | Presma |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Presma RXR |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10 - 3.1 mm |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Hard-Coat Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 6.5 - 26.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 - 3.3 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Flip Up Lens Caps, Hex Key, 2.5 in Sunshade, Lens Cloth, Batteries |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.25 in at 100 yds |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Presma Eagle Second Focal Plane Precision Rifle Scope:
- Based on same specification of scope, 2 inches shorter tube than average length of other available Rifle Scopes.
- 11 levels of Red, Green, and Blue illuminated reticle.
- Illumination adjustment memorizes last level of selection.
- Round X range estimate reticle.
- Integrated level bubble.
- Superior quality precision lens elements.
- Aircraft-grade aluminum tube with scratch resistant hard-coat anodized black matte finish.
- Built on strong cardan joint platform to fulfill the most demanding outdoor requirement.
- Fully multicoated lenses with advantage solution for maximum light transmission.
- Nitrogen filled and completely sealed.
- 100 percent shockproof, Fog-proofed; water-proofed.
- Flip open lens covers.
- 2.5 inch sunshade included.
- Windage/Elevation Zero-locking
- Lifetime limited warranty (Electrical components covered one year; battery is not covered in warranty).
Package Contents:
- Presma Eagle Series 4-16x50mm Precision Rifle Scope
- Sunshade
- Allen wrench
- Installation instructions
Presma Eagle Series 4-16x50mm Precision Rifle Scopes Orderable Models
List of Orderable Models
- Presma Eagle Series Precision Rifle Scope, 4-16x50 mm, 1n Tube, SFP, Front Adjustable Objective, RGB RXR Reticle, Black, PREA041 , MPN: EX 4-16X50AOL , UPC: 840354113274 , Code: 2HC-RS-EAGL31650-PREA041