Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RXR6
- Tube Diameter:
- 35 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 25 yds to infinity
Code: 2HC-RS-RX424RS-RXR6-4-24X56SFL
MPN: RXR6 4-24x56SFL
UPC: 840354121668
Product Info for Presma RXR6 4-24X56mm Tactical Rifle Scope
Performance is the name of the game when you're on the hunt, so impress your buddies by taking down trophy bucks for dinner using this Presma RXR6 4-24X56mm Tactical Rifle Scope. With emerald coated lenses and fully multi-coated lenses, these Rifle Scopes developed by Presma deliver exceptional light transmission rates for astoundingly crisp, bright, and clear images. This Presma RXR6 4-24X56mm Tactical FFP Rifle Scope is built with a side wheel turret parallax adjustment feature that allow you to quickly shift your reticle from parallax-free to close-range shooting. The piano key engraved turret knobs are easy to grip so that you can easily adjust while wearing gloves, and the turrets are all 100% Argon filled and sealed with an O-Ring to ensure this scope lasts for years to come. If you're seeking out a precise and rugged Rifle Scope for your next hunting trip, the Presma RXR6 4-24X56mm Tactical Series Rifle Scope is the winning ticket.![]()
Specifications for Presma RXR6 4-24X56mm Tactical Rifle Scope:
| Manufacturer: | Presma |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Reticle: | RXR6 |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10 - 2.3 mm |
| Illumination Color: | Green, Blue, Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.4 - 26.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 - 5.3 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 15 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Presma RXR6 4-24X56mm Tactical Rifle Scope
- Emerald coated lens, fully multi-coated, for the most excellent light transmission
- Side wheel turret parallax adjustment with range from 20 yards to infinity
- One piece 35 mm tube body with Cardan joint design constructed in premium aircraft class aluminum, hard anodized and matte finish for durability
- Red, Green, Blue tri-color reticle illumination button on unique 45 degree tube surface with last active color memory function. Automated power off to conserve batterys life
- Ocular Lens equipped with bubble level to align mounting scope and aiming level with unique 45 degree tube surface design that wont interfere with ocular lens viewing.
- QTA (Quick Tactical Adjustment) system applied in windage and elevation adjustment
- Pin Tumbler coil spring System design provides better shock absorbability and resistance
- Each direction adjust to 40 MOA
- RXR reticle has two functions: Quick Targeting Round X circle and range estimation. SFP.
- Shockproof, waterproof and fogproof; 100% Argon filled and sealed with O-Ring
- Piano keyboard shape engraved grooves on all turrets and wheels circumference makes it easy to adjust even when wearing gloves
- 50mm Objective Lens for ample light transmission
- Lifetime warranty.
Package Contents:
- Presma RXR6 4-24X56mm Tactical Rifle Scope
Presma RXR6 4-24X56mm Tactical Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Presma RXR6 Tactical Rifle Scope, 4-24X56mm, 35mm Tube, SFP, RXR6 Reticle, Black, RXR6 4-24x56SFL , MPN: RXR6 4-24x56SFL , UPC: 840354121668 , Code: 2HC-RS-RX424RS-RXR6-4-24X56SFL