Tap Tap to Zoom
Code: 6FD-KN3-1BA0812C-BHQ-113224
MPN: BHQ-113224
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
This Pro-Tech Magic BR-1.3 CA has a stonewash finished 154-CM steel blade and gray anodized 6061-T6 aluminum handle with a patterned bolster release. The blade measures in at a little under two inches, making this automatic knife legal in California and other places with similar restrictions on automatic knives.![]()
This knife doesnt open intuitively for most people, but youll know the secret to its suave automatic action. The Magic BR-1 is a Mike Whiskers Allen design that utilizes a hidden bolster release; a simple, deliberate slide of the front bolster deploys the blade and also unlocks it.
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 1.96 in |
| Overall Length: | 6 in |
| Blade Material: | 154CM |
| Handle Color: | Gray |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Length: | 4 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 2.65 oz |
| Additional Features: | SW |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Hidden Release |
| Color: | Gray/Gray |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Casual, Outdoor, Work, Everyday |
| Size: | 6 in |
| Style: | Original |
| General Application: | Outdoor, Casual |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |