Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
This knife doesnt open intuitively for most people, but youll know the secret to its suave automatic action. The Magic BR-1 is a Mike Whiskers Allen design that utilizes a hidden bolster release; a simple, deliberate slide of the front bolster deploys the blade and also unlocks it.![]()
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 3.125 in |
| Overall Length: | 7.25 in |
| Blade Material: | 154CM |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Length: | 4.125 in |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Blade Grind: | Flat |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Hidden Release |
| Gender: | Unisex |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Size: | 7.25 in |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Age Group: | Adults |