Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Blade Material:
- CPM MagnaCut
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Wharncliffe
- Handle Material:
- Aluminum
- Blade Finish:
- Stonewash
- Handle Color:
- Black
- Hand:
- Right
- Color:
- Black/Gray
Code: 6FD-KN-746E2947-BHQ-195093
MPN: BHQ-195093
Prices and availability subject to change.
Product Info for Pro-Tech Knives Malibu MagnaCut Wharncliffe 3.25in Folding Knife
The Pro-Tech Malibu has taken the knife world by storm. It features all of Pro-Techs quality and functionality but in a manual knife package, making it extremely accessible. Its lightweight, has a quality American build, is assembled from top-shelf materials, and is easy to use with one hand-what more could you want in an EDC knife? Put the cherry on top of your collection with the Pro-Tech Malibu and experience what everyones been talking about.![]()
Specifications for Pro-Tech Knives Malibu MagnaCut Wharncliffe 3.25in Folding Knife:
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Shape: | Wharncliffe |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 2.99 oz |
| Opening Method: | Flipper |
| Hand: | Right |
| Handle Length: | 4.25 in |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black/Gray |
| General Application: | Outdoor, Casual |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Size: | 7.5 in |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |
Features of Pro-Tech Knives Malibu MagnaCut Wharncliffe 3.25in Folding Knife
- Opener: Flipper opener with a ball-bearing pivot.
- Lock: Pearl button lock that facilitates easy one-handed operation.
- Carry: Deep-carry pocket clip for convenient, discreet carry.
Package Contents:
- Pro-Tech Knives Malibu MagnaCut Wharncliffe 3.25in Folding Knife
Pro-Tech Knives Malibu MagnaCut Wharncliffe 3.25in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Pro-Tech Knives Malibu MagnaCut Wharncliffe Folding Knife, 3.25in, CPM MagnaCut, Wharncliffe Blade, Aluminum, Black Handle, Black/Gray, 7.50 inch, BHQ-195093 , MPN: BHQ-195093 , Code: 6FD-KN-746E2947-BHQ-195093
Pro-Tech Knives Malibu MagnaCut Wharncliffe 3.25in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Pro-Tech Knives Malibu MagnaCut Wharncliffe Folding Knife, 3.25in, CPM MagnaCut, Wharncliffe Blade, Aluminum, Purple Handle, Purple/Gray, 7.50 inch, BHQ-196672 , MPN: BHQ-196672 , Code: 6FD-KN-746E2947-BHQ-196672


























































