Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Overall Length:
- 7.13 in
- Blade Material:
- Damascus
- Handle Color:
- Bronze/Spectrum
- Serrated:
- Plain
- Hand:
- Right
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Material:
- Titanium
- Blade Finish:
- Damascus
- Additional Features:
- w/ Abalone
- Color:
- Bronze/Spectrum/Black
Code: 6FD-KN3-395325C6-BHQ-207842
MPN: BHQ-207842
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for Pro-Tech Knives Newport Custom 3.00in Automatic Folding Knife
The Newport is a larger version of Pro-Techs Sprint knife. This Pro-Tech automatic knife utilizes the same stellar design cues, but the larger platform will appeal to folks with larger hands and those who prefer more to hold on to. This automatic knife has an anodized handle with black hardware and a tip-up carry pocket clip.![]()
Specifications for Pro-Tech Knives Newport Custom 3.00in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 3 in |
| Overall Length: | 7.13 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Handle Color: | Bronze/Spectrum |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Length: | 4.13 in |
| Handle Material: | Titanium |
| Blade Finish: | Damascus |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 2.1 oz |
| Additional Features: | w/ Abalone |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Bronze/Spectrum/Black |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Outdoor, Casual, Everyday, Work |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Style: | Original |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
Features of Pro-Tech Knives Newport Custom 3.00in Automatic Folding Knife
- Opener: Push button opener with an abalone inlay.
- Lock: Button lock thats safe and easy to use with one hand.
- Carry: Machined titanium pocket clip.
Package Contents:
- Pro-Tech Knives Newport Custom 3.00in Automatic Folding Knife
Pro-Tech Knives Newport Custom 3.00in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Pro-Tech Knives Newport Custom Automatic Folding Knife, 3.00in, Damascus, Spear Point Blade, Titanium, Bronze/Spectrum Handle, w/ Abalone, Bronze/Spectrum/Black, 7.13 inch, BHQ-207842 , MPN: BHQ-207842 , Code: 6FD-KN3-395325C6-BHQ-207842
Pro-Tech Knives Newport Custom 3.00in Automatic Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Pro-Tech Knives Newport Custom Automatic Folding Knife, 3.00in, CPM S35VN, Spear Point Blade, Stainless Steel, Copper/Rose Handle, Steel, Copper/Rose/Black, 7.125 inch, BHQ-83456 , MPN: BHQ-83456 , Code: 6FD-KN3-395325C6-BHQ-83456
- Pro-Tech Knives Newport Custom Automatic Folding Knife, 3.00in, CPM S35VN, Spear Point Blade, Stainless Steel, Copper/Rose Handle, Standard, Copper/Rose/Black, 7.125 inch, BHQ-88611 , MPN: BHQ-88611 , Code: 6FD-KN3-395325C6-BHQ-88611
- Pro-Tech Knives Newport Custom Automatic Folding Knife, 3.00in, Damascus, Spear Point Blade, Stainless Steel, Copper/Rose Handle, Steel, Copper/Rose/Black, 7.125 inch, BHQ-83455 , MPN: BHQ-83455 , Code: 6FD-KN3-395325C6-BHQ-83455
- Pro-Tech Knives Newport Custom Automatic Folding Knife, 3.00in, Damascus, Spear Point Blade, Stainless Steel, Copper/Rose Handle, Damascus, Copper/Rose/Black, 7.125 inch, BHQ-88612 , MPN: BHQ-88612 , Code: 6FD-KN3-395325C6-BHQ-88612



























































