Tap Tap to Zoom
Code: 6FD-KN3-33CB-BHQ-185869
MPN: BHQ-185869
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
The Runt 5 automatic knife is Pro-Techs newest take on their classic Runt model, and boy does it look good! It features the superb opening action that Pro-Tech is known for, and a sub-two-inch blade, making it legal in California. The handle is small, but well shaped to fit the human hand, making it comfortable to hold; texturing on the back of the handle at the base of the blade makes it easy to maneuver the blade for precise cuts. This pocket-friendly auto comes with a secure pocket clip and lanyard hole, and is sure to put a smile on your face each time you reach for it.![]()
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 2 in |
| Overall Length: | 5.18 in |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Handle Color: | Bronze |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Reverse Tanto |
| Handle Length: | 3.18 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 3.7 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Bronze/Gray |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
| General Application: | Outdoor, Casual |
| Application: | Casual, Work, Outdoor, Everyday |
| Fit: | Regular |
| Size: | One Size |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |