Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for Pro-Tech Knives Runt J4 1.94in Automatic Folding Knife
This Pro-Tech Runt J4 features a 154CM stainless California legal drop point style blade with a satin finish and a plain edge. The black anodized handles are milled from T-6061 aircraft aluminum. Despite the knifes small size it feels very good in the hand. It opens like a rocket and locks up solid. The Runt J4 also has a black pocket clip for tip-down carry.![]()
Specifications for Pro-Tech Knives Runt J4 1.94in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 1.94 in |
| Overall Length: | 5.27 in |
| Blade Material: | 154CM |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Length: | 3.33 in |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 1.95 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Casual, Outdoor, Work, Everyday |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Age Group: | Adults |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Pro-Tech Knives Runt J4 1.94in Automatic Folding Knife
Pro-Tech Knives Runt J4 1.94in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Pro-Tech Knives Runt J4 Automatic Folding Knife, 1.94in, 154CM, Drop Point Blade, Carbon Fiber, Black Handle, Black/Gray, 5.27 inch, BHQ-7178 , MPN: BHQ-7178 , Code: 6FD-KN3-E69F92DC-BHQ-7178
- Pro-Tech Knives Runt J4 Automatic Folding Knife, 1.94in, 154CM, Drop Point Blade, Carbon Fiber, Black Handle, Black/Black, 5.27 inch, BHQ-3672 , MPN: BHQ-3672 , Code: 6FD-KN3-E69F92DC-BHQ-3672
- Pro-Tech Knives Runt J4 Automatic Folding Knife, 1.94in, 154CM, Drop Point Blade, Cocobolo, Black/Wood Handle, Black/Wood/Black, 5.27 inch, BHQ-9883 , MPN: BHQ-9883 , Code: 6FD-KN3-E69F92DC-BHQ-9883
Pro-Tech Knives Runt J4 1.94in Automatic Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Pro-Tech Knives Runt J4 Automatic Folding Knife, 1.94in, 154CM, Drop Point Blade, Aluminum, Blue Handle, Blue/Black, 5.27 inch, BHQ-3671 , MPN: BHQ-3671 , Code: 6FD-KN3-E69F92DC-BHQ-3671
- Pro-Tech Knives Runt J4 Automatic Folding Knife, 1.94in, 154CM, Drop Point Blade, Aluminum, Black Handle, Black/Black, 5.27 inch, BHQ-2652 , MPN: BHQ-2652 , Code: 6FD-KN3-E69F92DC-BHQ-2652
- Pro-Tech Knives Runt J4 Automatic Folding Knife, 1.94in, 154CM, Drop Point Blade, Aluminum, Black Handle, Black/Gray, 5.27 inch, BHQ-3756 , MPN: BHQ-3756 , Code: 6FD-KN3-E69F92DC-BHQ-3756
- Pro-Tech Knives Runt J4 Automatic Folding Knife, 1.94in, 154CM, Drop Point Blade, Aluminum, Red Handle, Red/Black, 5.27 inch, BHQ-4232 , MPN: BHQ-4232 , Code: 6FD-KN3-E69F92DC-BHQ-4232
- Pro-Tech Knives Runt J4 Automatic Folding Knife, 1.94in, 154CM, Drop Point Blade, Aluminum, Gray Handle, Gray/Gray, 5.27 inch, BHQ-4037 , MPN: BHQ-4037 , Code: 6FD-KN3-E69F92DC-BHQ-4037
- Pro-Tech Knives Runt J4 Automatic Folding Knife, 1.94in, 154CM, Tanto Blade, Cocobolo, Black/Wood Handle, Black/Wood/Gray, 5.27 inch, BHQ-4317 , MPN: BHQ-4317 , Code: 6FD-KN3-E69F92DC-BHQ-4317
- Pro-Tech Knives Runt J4 Automatic Folding Knife, 1.94in, 154CM, Drop Point Blade, G-10, Black/Gray Handle, Black/Gray/Black, 5.27 inch, BHQ-25126 , MPN: BHQ-25126 , Code: 6FD-KN3-E69F92DC-BHQ-25126


























































